1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Gıda Denetimi

Gıda Denetimi

Gıda Denetimi
           Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker Piyasa Gözetimi,Denetimi ve Ürün Güvenliği Kurulu toplantısında "çiflikten sofraya gıda güvenliği" anlayışına dayanarak tamamlayıcı etkin bir gıda denetiminin sağlanmasını önemsediklerini söyledi.
          Takviye edici gıdaların etiketlerinde artık uyarı mesajlarının yer alacağını beliten Eker "bununla tüketiciler,
takviye edici gıdaların kullanılmasında daha dikkatli olur,yanlış kullanım ve suistimallerin önüne geçmiş olacağız" dedi 
 
           Eker ayrıca toplam 122 labratuvarda Güvenilir gıda temini analiz hizmetlerinin sürdürüldünü,taklit veya tağşiş yapıldığını kesinleşen gıda ve yemle,kişilerin sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş gıdaları satan firmaların işleminin,ürün adının,markasının,partive seri numarasını içeren bilgilerin bakanlığın internet sitesinde yayınlandığını belirten Eker şöyle konuştu
           "Bu hükünler dorultusunda labratuvar sonuçlarıyla taklit veye tağyiş yapıldığı kesinleşen toplam 174 parti ürün (süt, bal,lokanta ve restaurant. vb) laboratuvar analizleri sonucunda içeriğinde ilaç etkin maddesi tespit edilen 24 parti ürün (takviye edici gıdalar,çikolata,enerji içeceği,alkolsüz içecek vb.)olmak üzere 24 Mart 2012'den itibaren toplam 198 parti ürün internet sitemizden duyrulmuştur. Bu tür uygulamalar devan ediyor"
  
           Eker, gıda denetimlerinde ciddi bir artış yaşandığına da işaret ederek, "Bundan 10 sene önce Türkiye'de toplam kamu kuruluşlarının  yaptığı gıda denetim sayısı sadece 39 bindi. Söz konusu rakam 2012'de 413 bine yükseldi. Bu yılın ilk 7 ayı itibariyle de toplamda  287 bin denetim yapıldı" dedi. Eker, bu süreçte gıda denetim hizmetlerinde istihdam edilen denetim elemanı sayısının da 820'den 5 bin 35'e ulaştığını kaydetti.
 
          Gıda denetimleri kapsamında 2009'da  "Alo 174" gıda çağrı merkezinin devreye girdiğini anımsatan Eker, "Alo 174'ün faaliyete geçtiği tarihten bu yana toplamda 1 milyona yakın arama gerçekleşti ve bunun 179 bini ihbar ve şikayet kapsamında olduğu için kayıt altına alındı, 176 bini de sonuçlandırıldı. Arzu eden şikayet sahiplerine denetim sonuçlarına ilişkin bilgi de verilmektedir" ifadelerini kullandı.
 
           Eker, Türkiye genelindeki denetimlerde elde edilen verilerin hızlı, güvenli ve etkin kayıt sistemine ulaştığını, bunun raporlanması amacıyla Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi'nin devreye girdiğini belirtti.
Gıda maddelerinin üretiminde kullanılan diğer girdilerin de sağlıklı, hijyenik ve güvenilir olması önemine dikkati çeken Eker, "Bu çerçevede hayvansal üretimde kullanılan ve bitkisel üretimde kullanılan girdiler de bir denetim sistemine tabi tutulmakta ve bu ürünlerin standartlarına uygun olması noktasında denetimler sürdürülmektedir. Piyasa denetimleri içerisinde bunlar önemli bir yekun tutuyor" dedi.
 
            Takviye edici gıdalar ve tuza uyarı yazısı
                 Eker, takviye edici gıdaların özelliklerini belirleyen tebliğin, bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandığını bildirdi.Konunun toplumun geniş kesimini ilgilendirdiğini vurgulayan Eker, şöyle konuştu:
 
          "Yeni tebliğe göre ürünler, kendini karakterize eden besin öğeleri ve diğer maddeleri sınıflandıran veya bu maddelerin doğasını gösteren birisim taşımak zorunda. Üretici tarafından tüketilmesi tavsiye edilen günlük porsiyon miktarı, 'tavsiye edilen günlük porsiyonu aşmayın', 'takviye edici gıdalar normal beslenmenin yerine geçemez', 'çocukların ulaşamayacağı yerde saklayın', 'İlaç değildir. Hastalıkların önlenmesi veya tedavisinde kullanılmaz', 'hamilelik ve emzirme dönemiyle hastalık veya ilaç kullanılması durumlarında doktorunuza danışın' ifadesi ve üreticinin diğer uyarıları söz konusu gıdaların ambalajı üzerinde yer almak zorunda. Tüketicinin dikkatini çekeceği, anlayıp okuyabileceği puntoyla, örneğin 'ilaç değildir' ifadesi en az 3 milimetre olacak şekilde etikette yer alacak. Bununla tüketiciler, takviye edici gıdalarınkullanılmasında daha dikkati olur, istenmeyen yanlış kullanım ve suistimallerin önüne de daha çok geçmiş olacağız."
 
          Tuzla ilgili düzenleme yapıldığını da ifade eden Eker, "Tebliğle kaynağına göre tuzların çeşitlerinin tanımlanması ve bulaşan miktarlarının belirlenmesi getiriliyor. Bir de tuz etiketlerinde uyarıcı olarak 'Tuzu azaltın sağlığınız koruyun' ifadelerine yer verme zorunluluğu getiriliyor"
dedi. 
 
 
 
 

HABERE YORUM KAT