1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Giresun’daki FETÖ operasyonları

Giresun’daki FETÖ operasyonları

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, FETÖ/PDY terör örgütüne yönelik yapılan soruşturmalarda il merkezinde ve ilçelerde bugüne kadar FETÖ/PDY üyeliği,...

Giresun’daki FETÖ operasyonları

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, FETÖ/PDY terör örgütüne yönelik yapılan soruşturmalarda il merkezinde ve ilçelerde bugüne kadar FETÖ/PDY üyeliği, yöneticiliği suçlarından Giresun il merkezinde 334 kişinin tutuklandığı, 293 şüphelinin adli kontrol şartı ile serbest bırakıldığı, 43 şüpheli hakkında yakalama kararı bulunduğu açıklandı.

Giresun Cumhuriyet Başsavcısı Ozan Kaya yaptığı yazılı basın açıklaması ile 15 Temmuz tarihinden bugüne kadar Giresun'da Fethullahçı Terör Örgütü ve Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) operasyonlarında tutuklanan, adli kontrol şartıyla serbest bırakılan ve arananlar hakkında bilgiler verdi.

Başsavcı Kaya tarafından yapılan açıklamada, soruşturma kapsamında il merkezinde 334 kişinin tutuklandığı, 293 şüphelinin adli kontrol şartı ile serbest bırakıldığı ve 43 şüpheli hakkında yakalama kararı bulunduğu belirtildi.

Açıklamanın devamında ise ilçelerdeki FETÖ/PDY soruşturmaları hakkında bilgiler verildi. Açıklamada, "Espiye ilçesinde 13 şüphelinin tutuklandığı, halen 6 şüpheli hakkında yakalama kararı bulunduğu, Bulancak ilçesinde 13 şüphelinin tutuklandığı, 3 şüphelinin adli kontrol altına alındığı, halen 6 şüpheli hakkında yakalama kararı bulunduğu, Tirebolu ilçesinde 32 şüphelinin tutuklandığı, 8 şüphelinin adli kontrol altına alındığı, halen 1 şüpheli hakkında yakalama kararı bulunduğu, Görele ilçesinde 8 şüphelinin tutuklandığı, 8 şüphelinin adli kontrol altına alındığı, Dereli ilçesinde 14 şüphelinin tutuklandığı, 2 şüphelinin adli kontrol şartıyla tahliye edildiği, Şebinkarahisar ilçesinde 17 şüphelinin tutuklandığı, 4 şüphelinin adli kontrol altına alındığı, halen 2 şüpheli hakkında yakalama kararı bulunduğu, Alucra ilçesinde 6 şüphelinin tutuklandığı, 2 şüphelinin adli kontrol şartıyla tahliye edildiği, adli kontrol şartıyla tahliye edilen 2 şüpheli ile birlikte 3 şüphelinin adli kontrol altına alındığı, mevcut hali ile il merkezi ve ilçelerinde olmak üzere toplam 439 şüphelinin tutuklandığı, halen 375 şüphelinin tutuklu olduğu, 64 şüphelinin adli kontrol şartıyla tahliye edildiği, adli kontrol şartı ile tahliye edilen 64 şüpheli ile birlikte 321 şüpheli hakkında adli kontrol uygulaması yapıldığı, 58 şüpheli hakkında yakalama kararı bulunduğu, gözaltında 8 şüphelinin bulunduğu, soruşturmaların başladığı tarihten itibaren toplam bin 284 kişi hakkında adli işlem yapıldığı, şüphelilerin mal varlıklarına yönelik tedbirlerin mahkemelerinden alındığı, soruşturmaların halen gizlilik içerisinde yürütüldüğü" ifade edildi.

Öte yandan, "Piraziz ilçesinde gözaltına alınan E.Y. isimli kadından 3 gündür haber alınamadığına" yönelik iddiaları da cevaplayan Kaya, açıklamasına şöyle devam etti:

"Bazı internet sitelerinde E.Y. isimli bayanın, eşinin FETÖ üyeliği suçundan firari olması nedeniyle, eşinin yerini söyletmek amacıyla Piraziz ilçesinde gözaltına alındığı, bu bayandan 3 gündür haber alınamadığı yönünde kamuoyunu yanıltıcı ve maksatlı paylaşımların yapıldığı tespit edilmiştir. Söz konusu bayan şahısla ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığımızca FETÖ üyeliği suçundan devam eden soruşturma kapsamında, hakkındaki yoğun delil durumu itibariyle 14/3/2017 tarihinde yakalama ve gözaltı işlemi uygulanmış, şüpheli E.Y. bugün itibariyle çıkarıldığı mahkemece, FETÖ üyeliği suçundan tutuklanarak ceza infaz kurumuna alınmıştır."

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT