1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gökyüzünün Yeni Askerleri Kamikaze Dronlar

Gökyüzünün Yeni Askerleri Kamikaze Dronlar

Milli imkanlarla üretilen kamikaze dronlar Alpagu ve Kargu İDEF 2017 "de ilk kez görücüye çıktı. Vurucu İha olarak "da adlandırılan ve patlayıcı taşıyan...

Gökyüzünün Yeni Askerleri Kamikaze Dronlar

Milli imkanlarla üretilen kamikaze dronlar Alpagu ve Kargu İDEF 2017 "de ilk kez görücüye çıktı. Vurucu İha olarak "da adlandırılan ve patlayıcı taşıyan dronlar hedeflerine dalış yaparak imha ediyor.

IDEF 2017'de ilk kez sergilenen ve milli imkanlarla üretilen Kamikaze Dronlar tanıtıldı. STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. (STM), tarafından ve Türk Mühendislerince geliştirilen bu vurucu İHA'lar sahip oldukları taktik özellikleri ile asimetrik savaş, terörle mücadele, güvenlik faaliyetlerinde ve ülke güvenliğinde kritik noktalarda operasyonel maksatlı kullanılabilecek.

Testleri tamamlanan kamikaze dronlar isimleriyle de dikkat çekici. Sabit Kanatlı İlk Milli Vurucu Dron; "Alpagu" Eski Türkçe'de "Tek başına düşmana saldıran yiğit" anlamını taşıyor. "Kargu" ise "Dağ başında gözlem kulesi" ve "Atmaca" anlamına gelen geliyor.

Kamikaze özellikli dronlar hakkında bilgi veren STM Genel Müdür Yardımcısı Ömer Korkut sabit ve döner kanatlı iki vurucu iha geliştirdiklerini belirterek," Her ikisi de asimetrik harekatta, terörle mücadele operasyonlarında geliştirilmiş ve tasarlanmış ürünler. Her ikisinin de menzili 5 km havada kalma süreleri 10 dakika. Kargu 1000 metre, Alpagu 400-500 metre yüksekliğe kadar çıkabiliyor. Elektronik sensörler var. Gece ve gündüz harekat yapabilecek şekilde çalışıyorlar. Ayrıca lazer mesafe bulucularımız var. Harekat icra edilen bölgede şüpheli yerlerin taranması veya istihbarat edildiyse düşmanın görüntülenmesi ve görüntülenen düşmana dalış yaparak düşmanı imha etmeleri maksadıyla kullanılan taktik iha'lardır.

Dünya da örnekleri var. Tedarik sorunları yaşandığı için bizde bunları Türkiye'de milli imkanlarla kullanılmak üzere geliştirdik. Tasarımları ve içerisindeki teknolojiler yazılımlar milli. 500 kilogram patlayıcı taşıyabilen dronlar. Düşman personele karşı kullanabilen dronlar platformu ya da tesisi imha etmek maksadıyla kullanılan patlayıcılar değil" dedi.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum