1. YAZARLAR
  2. Turan Çevik
  3. Gölge Oyunu
Turan Çevik

Turan Çevik

Yazarın Tüm Yazıları >

Gölge Oyunu

Gölge oyunu, bir ışık kaynağından faydalanılarak iki veya üç boyutlu nesnelerin gölgesinin beyaz bir perdeye düşürülmesinden ibarettir. Dünyanın her yerinde bazı farklılıklar içinde barındırsa bile temelinde aynı şekilde oynanan bir oyundur. Her toplumun kültürel yapısına göre farklılıklar arz eder. Bazen kuklalar perde gerisinde oynatılırken, bazı yerlerde perde önünde oynatılır.

 Bu oyunun temel felsefesi aynıdır. Sahnedeki beyaz perde dünyayı, tasvirler ve kuklalar insanları(devletleri, terör yapılanmalarını), arkadan vuran ışık ise ruhu(aklı) temsil eder. Işığı açarsan kuklaları ve bu kuklaları oynatanların olduğunu görebilirsin. Işığı kapatırsan, dünyanda kararır. Ne kuklaları, ne bu kuklaları oynatanları görebilirsin.
Uzun zamandır, İslam coğrafyasında tam bir gölge oyunu oynanıyor. Bazen perdenin önünde, bazen de perdenin arkasında kanlı bir oyun sergileniyor. Oyunu yazanlar ve oynatanlar(kuklacılar) aynı, oynayanlar (kuklalar), bölgeden bölgeye farklılıklar gösteriyor. El Kaide ile Irak’ta vizyona giren oyun, bir bakıyorsunuz DEAŞ’la Suriye’de gösterime girmiş.

Aslında Ömer Hayyambir rubaisinde bu durumu çok güzel özetlemiş;
 Biz gerçekten bir kukla sahnesindeyiz
Kuklacı felek usta, kuklalarda biz
Oyuna çıkıyoruz birer ikişer
Bitti mi oyun sandıktayız hepimiz.

Geçen hafta bir savaş oyunu daha Suriye’de gösterime girdi. ABD yanına İngiltere ve Fransa’yı da alarak oynanan oyuna biraz daha heyecan katmak istediler. Hepimiz bir anda 3.Dünya Savaşının başladığını düşünerek izleyici koltuklarında kendimizi bulduk.

Suriye’nin Başkenti Şam yakınlarında bulunan Duma’da kimyasal silah saldırısı sonucu hayatını kaybeden 80 kişi uluslararası vicdanı harekete geçirdi diye umutlananlarda oldu.

Ancak çok geçmeden, yedi yıldır 500 binden fazla masum insanın öldüğü, milyonlarca insanın yerinden, yurdundan sürüldüğü Suriye’de kılını bile kıpırdatmayan küresel güçlerin yenibir gölge oyununu daha piyasaya sürdüklerini anlamış oldular.

ABD ve koalisyon güçleri, Esad rejiminin askeri gücünü zafiyete düşürecek hedeflere herhangi bir saldırıda bulunmadılar. Saldırıların, Suriye rejiminin daha önceden bilgisini alıp boşalttığı, kimyasal silah üretildiği söylenen bazı hedeflerin imha edilmesiyle sınırlı tutulduğu anlaşıldı.

Saldırılarda Esad rejimin hamisi olan Rus unsurların hedef alınmamış olması, hava bombardımanın da Rusya’nın hava savunma sistemlerini devreye sokmaması, ABD ile Rusya arasında örtülü bir mutabakatın olduğunu gösteriyor. Ben, başından beri ABD ve Rusya arasında örtülü bir anlaşmanın olduğunu düşünüyorum.

ABD Başkanı TRUMP’ın asıl hedefinde İran var. Aslında TRUMP bir anlamda İran’ı tahrik ediyor. İran’ın, ABD ve işbirliği yaptığı ülkelere karşı en ufak bir saldırısı, ABD’nin İran’a yapmak istediği saldırıyı uluslararası alanda meşrulaştıracaktır. Rusya’dan Suriye değil İran isteniyor. Suriye’de zaten istediklerini yaptılar.

Oynanan gölge oyununun metnine ışıktutup okuyup, anlamaya çalıştığımızda ana fikri bu çıkıyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT