1. YAZARLAR
  2. Mustafa İğrek
  3. Göz de Laser ile Görme Bozukluğu tedavisi (LASİK)
Mustafa İğrek

Mustafa İğrek

Göz Hastalıkları ve Cerrahi Uzm.
Yazarın Tüm Yazıları >

Göz de Laser ile Görme Bozukluğu tedavisi (LASİK)

Dünyayı gözlükleriniz  ya da lensleriniz olmadan net görebilmek mümkün mü ? Bunun cevabı son teknolojik gelişmeler ışığında kesinlikle EVET ! O zaman sizi LASİK ile tanıştıralım….

LASIK ‘’ Laser –Assisted in situ Keratomileusis’’  kelimesinin baş harflerinden oluşan Türkçe olarak da Lazer yardımıyla korneanın yerinde şekillendirilmesidir. Myopi, hipermetropi ve astigmatizmanın tedavisinde gözlük ve kontakt lenslere alternatif olarak uygulanan tedavi yöntemidir.

LASİK  yapılması zorunlu mudur?
Kesinlikle HAYIR...

Bu bir estetik tedavidir kişi gözlük ve lenslerinden kurtulmak isterse o zaman göz hekimi olarak biz devreye girmekteyiz.Hasta gözlüklerinle mutlu ise biz bu mutluluğa gölge düşürmemekteyiz.

LASİK  yöntemi ile laser cihazı kornea dediğimiz saydam tabakadan ince bir kapakçık kaldırmakta ve altına laser uygulanıp kapakçık tekrar yerine kapatılmaktadır.

Göz de Laser ile Görme Bozukluğu tedavisi (LASİK)

 Bu yöntem lokal anestezi altında ( damla ile anestezi)   yaklaşık 10 dakika sürmekte ve güvenlidir.

KİMLER  LASİK OLABİLİR?

-Yaş; en küçük 18 yaşını doldurmuş olmak şarttır. Ama göz numaralarında ilerleme myop hastalarda 20 yaşına kadar devam ettiği için genelde 20 yaşını doldurmasını beklemekteyiz.  Kontakt lens genelde LASIK için uygun olmayan 16-20 yaşlar arasında tercih etmekteyiz. 20’li yaşlardan sonra hastalarımızdan gözlükle LASIK arasında seçim yapmasını istemekteyiz. Lens ömür boyunca kullanılamaz ve mutlaka allerji yapar. Açıkçası gözlük takmak istemeyen 20 yaş üzerindeki hastalarımız lens ile sadece zaman  ve para kaybederler.

Özetle;
 0-15 yaş gözlük
15-20 yaş gözlük veya lens
20 yaş  üstü gözlük veya LASIK
45 yaşında hasta gözlük takmak istemiyor LASIK olur mu?
Cevap evet….   

FAKAT, uzak gözlük  takmaz ama yakın gözlük takmak zorundadır. Biz bu hastalara AKILLI mercek önermekteyiz.Bu yöntemle hem uzak hem de yakın gözlüklerinden kurtarmaktayız.

-Kornea (saydam tabaka)  kalınlığı müsait olanlar
-Altta başka göz hastalığı olmayanlar (Keratokonus, glokom ….vb )
LASIK gözlük ve lensin iyi bir alternatifi ve sonuçları çok iyi olan ayrıca riski çok düşük  yöntemdir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
1 Yorum