1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. GSO-MEM’de mesleki eğitimler 2018 yılında hız kesmeden devam edecek

GSO-MEM’de mesleki eğitimler 2018 yılında hız kesmeden devam edecek

Gaziantep Sanayi Odası (GSO), sanayicilerin en büyük ihtiyaçlarından biri olan nitelikli eleman ihtiyacına cevap verebilmek amacıyla, 2018 yılında Alman...

GSO-MEM’de mesleki eğitimler 2018 yılında hız kesmeden devam edecek

Gaziantep Sanayi Odası (GSO), sanayicilerin en büyük ihtiyaçlarından biri olan nitelikli eleman ihtiyacına cevap verebilmek amacıyla, 2018 yılında Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu'nun (GIZ) proje önerisi ile Ocak ayında GSO Mesleki Eğitim Merkezi'nde (GSO-MEM) başlayacak eğitimlerde birçok sektöre kalifiye eleman yetiştirecek.

Sanayide tüm sektörlerde yetişmiş eleman bulamamak, sanayicilerin imalatta karşılaştıkları problemlerden birisi olarak sıklıkla gündeme geliyor.

GSO, bu sıkıntıya çözüm bulmak amacıyla, İpekyolu Kalkınma Ajansı'nın destekleri ve Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü'nün ortaklığı ile kurmuş olduğu GSO-MEM'de, sanayicilerin bu ihtiyaçlarına cevap verebilecek alt yapıyı kurarak 2017 yılının Mayıs ayından itibaren mesleki eğitimlere başladı. GSO-MEM Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, sanayiye nitelikli elaman yetiştirilmesinin katma değerli üretim açısından önemli olduğunu söyledi. Ünverdi, GSO-MEM'de mesleki eğitimlere son sürat devam ettiklerini belirterek, "GIZ destekleri ile gerçekleştirilecek olan mesleki eğitimler 50 eğitim programını içerecek şekilde planlandı. Eğitimlere başvurmak isteyenler geç kalmadan www.gsomem.com.tr internet adresinden kursları inceleyerek başvuru yapabilirler" dedi.

Ünverdi, eğitimler planlanırken Gaziantep sanayisinin en fazla ihtiyacı olan konularda eğitim programları oluşturmaya gayret ettiklerini, programları belirlerken GSO'nun yapmış olduğu anketler ve İŞKUR'un işgücü piyasa araştırması raporunun kullanıldığını kaydetti. Eğitimlerle birçok sektöre kalifiye eleman yetiştireceklerini ifade eden Ünverdi, "2.Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulan GSO-MEM'de mesleği olmayan kişilere meslek edindirme, mesleğini geliştirmek isteyen kişilere meslek geliştirme, kurumsal yapı oluşturmak isteyen firmalara çeşitli kurumsal eğitimler, kişisel eğitim altyapısını geliştirmek isteyen kişilere de kişisel gelişim eğitimleri veriyoruz. Bunların yanı sıra mesleki yeterlilik belgesi almak isteyen kişilere, sınav öncesi mesleki yeterliliğe dayalı eğitimler veriyoruz. Firmalarımız GSO-MEM'de bulunan 20 atölye ve laboratuvarı prototip ürün imalatı için atölye olarak kullanabilirler ya da burada fason imalatlar yapabilirler" şeklinde konuştu.

Ünverdi, GIZ proje önerisi ile metal sektöründen, iplik sektörüne, makine imalatından inşaat sektörüne pek çok konuyu içeren eğitimlerle iş arayanlara düzenli bir gelire kapı açmayı hedeflediklerine vurgu yaptı.

Suriyeliler de kurslardan yararlanabilecek

Kursların hem vatandaşlarımıza hem de ülkemize misafir olarak gelen Suriyeli mültecilere açık olduğunu dile getiren Ünverdi, "GSO-MEM'de mesleki eğitimlerden önce kursiyerlerimize iş sağlığı ve güvenliği, temel yaşam becerileri, iş ve meslek etiği, iletişim becerileri ve beden dili eğitimleri veriyoruz. Daha sonra mesleki eğitimler veriyoruz. Eğitimlere katılacak kişilere servis, öğle yemeği, iş elbisesi, kreş imkanı sağlayacağız. Ayrıca kursiyerlerimize asgari ücretin yarısı kadar harcırah verilecek. Bazı eğitimlerimiz kapsamında milli eğitim onaylı eğitim sertifikası vereceğiz ve kurs bitiminde iş bulabilmeleri için çalışmalar yapacağız. Kurslara katılmak isteyen Suriyelilere tüm derslerden önce bir ay Türkçe eğitimleri vereceğiz" diye konuştu.

Bunların yanı sıra, Mesleki Yeterlilik Kurumu-MYK tarafından belirlenen 81 meslek arasına giren eğitim konuları için kursiyerlerin belge almalarına da imkan sağlanacak. Bu eğitimlere katılacak kursiyerlerin başvuru ve seçimleri GSO-MEM'de devam ediyor. Kursiyerleri istihdam etmek isteyen firmalar, GSO-MEM ile irtibata geçerek kursiyer seçimlerini beraber yapabilecek, eğitimlerine katkıda bulunabilecek ve eğitim sonucunda kendi belirledikleri kursiyerleri istihdam edebilecek.

Dış ticaret elemanı, CNC tezgahları ve programlama, yönetici asistanı, bilgisayar destekli muhasebeci, endüstriyel yatırım ve ARGE proje planlama elemanı, PVC doğramacı, 3D yazıcı operatörü ve modelleme, ambalaj ve paketleme elemanı, iplik fiziksel test elemanı, mobilya üzt yüzey İşlemleri, temel tesviyecilik, tornacı eğitimleri 2018 yılı Ocak-Şubat döneminde, örtülü elektrod ve ark kaynağı eğitimi ve Frezecilik eğitimi ise 2018 yılı Şubat ayı sonunda başlayacak.

GSO-MEM’de mesleki eğitimler 2018 yılında hız kesmeden devam edecek

GSO-MEM’de mesleki eğitimler 2018 yılında hız kesmeden devam edecek

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT