1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. GTO da istihdam seferberliği bilgilendirme toplantısı

GTO da istihdam seferberliği bilgilendirme toplantısı

Cumhurbaşkanının çağrısı üzerine başlayan istihdam seferberliği kapsamında, Gaziantep Ticaret Odasının düzenlediği İstihdam seferberliği KOSGEB...

GTO da istihdam seferberliği bilgilendirme toplantısı

Cumhurbaşkanının çağrısı üzerine başlayan istihdam seferberliği kapsamında, Gaziantep Ticaret Odasının düzenlediği İstihdam seferberliği KOSGEB VE İŞ-KUR teşvikleri bilgilendirme toplantısında yapıldı.

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) konferans salonunda düzenlenen toplantıda GTO Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, KOSGEB Gaziantep İl Müdürü Sadık Gözek ve İŞ-Kur Gaziantep İl Müdürü Siraç Ekin işverenlere istihdam destekleriyle ilgili bilgiler verdi. Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Hıdıroğlu işçi ve işverenlerin yanında olduklarının altını çizerek, "Türkiye'nin en büyük sorunlarından biri olan işsizlikle mücadele etmek için milletçe seferber olmuş durumdayız. Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine başlayan ve TOBB koordinasyonunda devam eden milli istihdam seferberliğine iş dünyası olarak var gücümüzle destek veriyoruz. Gaziantep Ticaret Odası olarak 17 bin üyemizi bu seferberliğe katılmaları için davet ediyoruz. Bu seferberliği başarı ile sonuca ulaştıracağı konusunda tüm üyelerimize sonsuz güven duyuyoruz. Gaziantep'in bu seferberlikte de ilk beşte yer almak yakışır. Bu seferberlikte önder olmaya, öncü olmaya ilk beşte yer almaya potansiyelimiz var. İşverene çok ciddi teşvikler sunuluyor. Devlet ve işveren arasında bir iş birliği var. Kamu ve özel sektör iş birliği ile işsizliğin azaltılması, iç ticaretin canlandırılması gerekiyor. Önemli olan istihdamı kalıcı şekilde, kayıt dışılığı yok etmek. Ancak bu şekilde gerçek bir kalkınma sağlanabilir ve orta gelir tuzağından kurtulabiliriz. Bir elemanı bir yıllığına işe alıp, seferberlikte başarılı olduk diyemeyiz. O nedenle öncelikle vasıfsız iş gücümüze değinip, meslek edindirip iş gücü piyasasına kazandırarak kalıcı şekilde istihdamı dengelemek gerektiğini düşünüyoruz. Biz işverenlere düşen en büyük görevlerden biri de çalışanlarımıza aidiyet duygusu aşılamak ve işlerini sevdirmek. Bunu başarabilmek için de kamu ve özel sektörün birlikte hareket etmesi gerekiyor" dedi.

Eğitim programları için İş-Kur ve KOSGEB'in işverenlere ciddi destekleri mevcut olduğunu hatırlatan Hıdıroğlu, "Çalışma Bakanlığı ve TOBB ortaklığında sürdürülen İş-Kur iş başı eğitim programı, hem işverene hem de çalışmak isteyenlere ciddi destekler sunuyor. Gaziantep Ticaret Odası olarak, üyelerimize İş-Kur işlemlerinde destek verebilmek için İş-Kur kayıt noktası oluşturduk. Bu noktada iş arayana da işverene de buradan destek vermek için her zaman hazırız. Artı bir istihdam teşvik paketi uygulamasına ilişkin şartları taşıyan ve işe girecek elemanların kayıtları Odamızın kayıt noktasında yapılabilecektir" şeklinde konuştu.

Hıdıroğlu, bugünde İŞ-Kur ve KOSGEB müdürlerinin destekler hakkında bilgi vereceğini kaydetti. KOSGEB Gaziantep İl Müdürü Sadık Gözek ise, yaptığı sunumla ile KOSGEB'in milli seferberlik kapsamında istihdama ne tür destekler verildiğini anlattı. İŞ-KUR Gaziantep İl Müdürü Siraç Ekin de İŞ-Kur olarak her zaman işçi ve işverenlerin yanında olduklarını bu konuda çok ciddi destekleri olduğunu belirterek, bu desteklerle ilgili iş verenleri bilgilendirdi.

GTO da istihdam seferberliği bilgilendirme toplantısı

GTO da istihdam seferberliği bilgilendirme toplantısı

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT