1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gülen'in İadesi İçin Flaş Adım!

Gülen'in İadesi İçin Flaş Adım!

Fethullah Gülen hakkında çıkarılan yakalama kararının Kırmızı Bülten'e dönüştürülmesi çalışmaları sürerken, iadesi için farklı bir prosedür uygulanması gündemde.

Gülen'in İadesi İçin Flaş Adım!

ABD ile Türkiye arasında imzalanan"Suçluların Geri Verilmesi ve Ceza İşlerinde Karşılıklı Yardım Anlaşması"çerçevesine göre, iade dosyaları Adalet Bakanlığı ya da Dışişleri Bakanlığı tarafından iletilebiliyor. Genel uygulamaya göre bir suçlunun iadesi için dosya Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanıyor. Dışişleri Bakanlığı üzerinden muhatap ülke Dışişleri Bakanlığı'na gönderiliyor. Ancak Sabah Gazetesi'nin haberine göre, Gülen'in iadesi için hazırlanan iade dosyasının ABD'ye gönderilmesiyle ilgili sürecin Dışişleri Bakanlığı değil, doğrudan Adalet Bakanlığı üzerinden yürüyeceği öğrenildi.

İade dosyası Adalet Bakanlığı'nca Dışişleri Bakanlığı'na gönderilmeden doğrudan ABD Adalet Bakanlığı'na gönderilecek. Bu yöntemin tercih edilme nedeni ise dosyanın kriminal boyutu olduğu. İddiya göre, hükümet, Dışişleri Bakanlığı üzerinden gönderilecek dosyayla ilgili ABD makamlarında "siyasi dava" düşüncesi oluşmasını istemediği için dosya, Adalet Bakanlığı üzerinden ABD'ye gönderilerek "Gülen, Türkiye için ulusal bir tehdit ve bu dava hukuki. Gülen'le ilgili somut suç tespitleri var" mesajı verilecek.

190 ÜLKEYE DAĞITILACAK

Gülen için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından çıkarılan yakalama kararı çerçevesinde ABD özelinde iade dosyası hazırlanırken, aynı zamanda 190 ülkeye bildirilmek üzere Kırmızı Bülten dosyası da hazırlanıyor. Gülen için hazırlanan kırmızı bülten, Interpol Genel Sekreterliği tarafından Interpol'e üye 190 ülkeye dağıtılacak. Bültenin geçerlilik süresi 5 yıl olacak. 

HABERE YORUM KAT