1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gülen’in yeğeni hakim karşısında

Gülen’in yeğeni hakim karşısında

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığının yürütmekte olduğu FETÖ/PDY operasyonları kapsamında geçtiğimiz ay gözaltına alınıp tutuklanan ve Fethullah Gülen'in...

Gülen’in yeğeni hakim karşısında

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığının yürütmekte olduğu FETÖ/PDY operasyonları kapsamında geçtiğimiz ay gözaltına alınıp tutuklanan ve Fethullah Gülen'in yeğeni olduğu iddia edilen Ş. Gülen hakim karşısına çıktı.

Fethullahçı Terör Örgütünün 15 Temmuz akşamı kalkıştığı hain darbe girişiminin ardından Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınıp tutuklanan Fethullah Gülen'in yeğeni olduğu iddia edilen Ş. Gülen ve 1 ev ablası hakim karşısına çıktı. Kocaeli Adliyesi 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne gerçekleşen duruşmaya ev ablası olduğu iddia edilen Ebru D., Gülen'in yeğeni olduğu iddia edilen Ş. Gülen, Ebru D.'nin avukatı Sırma Bengüer, Ş. Gülen'in avukatı Ayla Yenigün ile Serdar Gündüz katıldı. Duruşmada konuşan Gülen'in yeğeni Ş. Gülen,"Avukatım ile görüşemedim. Bu yüzden savunma yapmayacağım" dedi.

Duruşmada ilk olarak söz alan Ebru D., "Emniyette baskı altında ifade verdim. Orada ki ifademi kabul etmiyorum. Maddi olarak yardımcı oldukları için bu yapının evlerinde kaldım. Bu yapı ile Tekirdağ'da dershane aracılığı ile tanıştım. Üniversiteyi kazanınca dershanenin öğretmenleri beni bu yurda yönlendirdi. Sorumlu kişiye evin masraflarını veriyordum. O Evde 1 yıl kaldım" dedi.

Süreci anlatmaya devam eden Ebru D., "Sonra farklı bir eve geçtim. Bu evde ben sorumlu idim. Kira, faturalar gibi şeyler ile ben ilgileniyordum. Bana birisi, "bu evde sorumlu sensin" dedi. Bu kişinin kim olduğunu hatırlamıyorum. Ertesi yıl başka bir eve geçtim. Bu evi kim buldu bizi kim bu eve geçirdi hatırlamıyorum. Sonra yurda çıktım. Yurt evden daha rahat olduğu için yurda çıktım. Yaz okulu için yurda geldim. Fakat yurt kapalı idi. Evde kaldım. Bu evde 3 kız vardı. Yurt kapalı olduğu için yurt müdürü beni buraya yönlendirdi" şeklinde konuştu.

Ş. Gülen'in avukatı Serdar Gündüz ise, "Sanığın dedesi ile Fethullah Gülen ile amcazadedir. Buna rağmen sanık devlet okulunda okumuştur. Okuduğu üniversiteyi 7 yılda bitirememiştir. Sanık 15 Temmuz akşamı Erzurum'dan Kocaeli'ye otobüs ile geliyordu. Yolculuğa doğal yollardan çıkmıştır. Örgüt üyesi olsa idi böyle konulardan haberi olur" dedi. İfadelerin ardından karar için mahkeme heyeti davaya kısa bir ara verdi.

Aranın ardından karar veren mahkeme heyeti sanık Ebru Dursun ve Ş. Gülen'nin tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 26 Nisan 2017 tarihine ertelendi.

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT