1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Gümüş fiyatları ne kadar oldu? 6 Ağustos gümüş alış ve satış fiyatları?

Gümüş fiyatları ne kadar oldu? 6 Ağustos gümüş alış ve satış fiyatları?

Son dönemlerde Altın ve doların yükselmesiyle beraber yatırımcısına kazandıranlardan biri de gümüş oldu. Emtia piyasasında gümüş fiyatı, gramı 6.1098 liradan kapanmıştı. Bugün de güne yine yükselişle başlayıp yatırımcısını sevindirdi.

Gümüş fiyatları ne kadar oldu? 6 Ağustos  gümüş alış ve satış fiyatları?

Geride bıraktığımız ay yatırımcısına %33,1 kar sağlayan gümüşten, yatırımcılar yine kazanmaya devam ediyor.  Yatırımcısına %33,1 kar sağlayan gümüşün, birden araştırmaları ve satış oranı arttı. Gümüş fiyatları düşer mi araştırmasını yapan vatandaşlar heyecanla gümüş fiyatlarının düşmesini de bekliyor. 

Yeni haftaya yükselişle başlayan gümüşün bugünkü fiyatı merak ediliyor. İşte detaylar haberimizde...

Gümüş fiyatları ne kadar oldu? 6 Ağustos gümüş alış ve satış fiyatları?

6 AĞUSTOS GÜMÜŞ FİYATLARI NE KADAR?

Yeni yatırım aracı olarak vatandaşların kullanmaya başladığı gümüş fiyatları 6 Ağustos'ta da merak edilmeye devam etti. Bugün gümüş fiyatları ne kadar oldu, Kapalıçarşı'da gümüş fiyatları son durum nedir araştırmasını yapan vatandaşlar, Emtia piyasasında neler olacağını ilgiyle takip ediyor. Emtia piyasasında dün gümüşün gramının kapanış fiyatı 6.1098 lira olmuştu. Gümüş bugün güne yüzde 0,02 artışla başladı.

Gram gümüş alış fiyatı bugün güne 6.10 lira seviyesinde başladı. Gram gümüş satış fiyatı da güne  6.11 liradan işlem görerek başladı.

Gümüş fiyatları ne kadar oldu? 6 Ağustos gümüş alış ve satış fiyatları?

GÜMÜŞÜN KULLANIM ALANLARI

Gümüşün kullanıldığı alanları sıralayacak olursak; fotoğraf sanayii, elektronik para imali, süs eşyası ve takı yapımı ,alaşımlar, dişçilktir. Ayrıca, yapay yağmur yağdırmakta, ayna sırlarının yapımında, bilgisayar röle kontaklarında, pil yapımında da kullanılmaktadır.Gümüş elektriği çok iyi geçirdiğinden ve kolayca tel haline geldiğinden, elektrik teli olarak kullanılmaktaydı. Fakat nadir bulunması ve kıymeti dolayısıyla, artık bu amaçla kullanılmamaktadır. Bugün daha ziyade süs eşyası üretiminde, ayna yapımında, fotoğrafçılıkta, bazı ilaçlar ve alaşımların hazırlanmasında kullanılır. Bazı gümüş paralar, %90 gümüş, %10 bakır alaşımından yapılmıştır. Gümüş eşyada (%92,5 gümüş + %7,5 bakır) kullanılır.

Saf gümüş, aynı zamanda asetik asit, boyalar ve fotoğraf maddeleri elde etmede de kullanılır. Keza toz halinde gümüş, cam ve ahşabı elektrik iletkeni yapmak için yeni seramik tipi kaplama işlerinde kullanılmaktadır.

Gümüş zeolitler, acil durumlarda, deniz suyundan içilebilir su elde etmek için kullanılabilmektedir.

Gümüş fiyatları ne kadar oldu? 6 Ağustos gümüş alış ve satış fiyatları?

Kübra Kaçmaz
Gece Editörü
HABERE YORUM KAT