1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gümüşhane evlenme hızı en düşük il oldu

Gümüşhane evlenme hızı en düşük il oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün açıklanan 2017 yılı evlenme boşanma istatistiklerine göre Gümüşhane'de 2017 yılında 708 çift...

Gümüşhane evlenme hızı en düşük il oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün açıklanan 2017 yılı evlenme boşanma istatistiklerine göre Gümüşhane'de 2017 yılında 708 çift evlenirken, 84 çift boşandı.

Kurumun web sitesinde yer alan verilere göre Gümüşhane'de evlenen çift sayısı bir önceki yıla göre yüzde 14 oranında düşerken, boşanan çift sayısı ise bir önceki yıla göre yüzde 8 oranında arttı.

Kaba evlenme hızının binde 4,14 ile Türkiye'de en düşük çıktığı il Gümüşhane olurken, ilk evlenme yaşı da Türkiye ortalamasının üzerine çıkarak erkeklerde 28,4 kadınlarda 25,2 olarak gerçekleşti.

2017 yılında toplam 84 çiftin boşandığı Gümüşhane'de kaba boşanma hızı ise binde 0,49 olarak gerçekleşti.

Boşanmaların yaş gruplarına göre değerlendirilmesinde ise en fazla boşanmanın erkeklerde 35-39 yaş grubunda, kadınlarda 25-29 yaş grubunda gerçekleştiği anlaşıldı.

Evlilik sürelerine göre boşanmalara bakıldığında ise toplam boşanmaların yüzde 12'sinin birin yılda, yüzde 19'unun 6-10 yılda, yüzde 30'unun da 16 yıl ve üzeri evliliklerde yaşandığı ortaya çıktı.

Bölge illerine bakıldığında bir önceki yıla göre evlenme sayısı Ordu hariç tüm illerde düştü. Bölgede en fazla düşüş Gümüşhane'de yaşanırken, Gümüşhane'yi sırasıyla Artvin, Rize, Trabzon, Giresun izledi.

Boşanma sayılarına bakıldığında ise en fazla artış yüzde 12 ile Giresun'da gerçekleşirken, Giresun'u yüzde 12 ile Trabzon, yüzde 9 ile Gümüşhane, yüzde 8 ile Rize, yüzde 1 ile Ordu izledi. Bölge illerinden boşanma sayının azaldığı tek il yüzde 13'lük oran ile Artvin oldu.

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.