1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Gürcü hükümetten Saakaşvili açıklaması

Gürcü hükümetten Saakaşvili açıklaması

Gürcistan hükümeti, eski Gürcistan Cumhurbaşkanı ve Ukrayna'da Yeni Kuvvetler Hareketi Partisi'nin lideri Mikhail Saakaşvili hakkında "Ona karşı olan cinayet...

Gürcü hükümetten Saakaşvili açıklaması

Gürcistan hükümeti, eski Gürcistan Cumhurbaşkanı ve Ukrayna'da Yeni Kuvvetler Hareketi Partisi'nin lideri Mikhail Saakaşvili hakkında "Ona karşı olan cinayet soruşturmaları devam etmektedir" dedi.

Gürcistan vatandaşlığından 4 Aralık 2015'de çıkarılan Mikhail Saakaşvili, ülkesine dönemiyor. Ayrıca Gürcistan Başsavcılığı, hakkında tutuklama kararı bulunan ve Ukrayna'da darbe girişiminde bulunmakla suçlanan Saakaşvili'nin tutuklanmasını ve iade edilmesini Ukrayna'dan istemişti. Gürcistan Başbakanı ve Adalet Bakanı son gelişmelere bağlı olarak açıklamalarda bulundu.

Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili gazetecilere yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

"Bu mesele adli kurumlarımız arasında olan ilişkilerimizin sınırları dışına çıkmamıştır. Sizi temin ederim ki, dost ülke olan Ukrayna ile müzakere edecek çok meselelerimiz var ve hakikaten bu tarz meselelerin çözüm adresi siyaset değildir."

Gürcistan Adalet Bakanı Tea Tsulukiani ise "Ona karşı olan cinayet soruşturmaları elbette ki devam etmektedir ve onun Gürcistan'a iade edilmesi meselesi halen çözülememiştir. Meselenin sonucu için Ukrayna hükümetinden karşı bir cevap alamadık" dedi.

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT