1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. H1N1 Virüsü 1 Yılda Biter

H1N1 Virüsü 1 Yılda Biter

H1N1 Virüsü 1 Yılda Biter
Virüsün ilk defa 1974’te yılında görüldüğünü belirten Öztürk, H1N1 virüsü ile ilgili kendisine yönelttiğimiz soruları açıklıkla yanıtladı.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Kontrol Komitesi Başkanı Prof. Dr. Recep Öztürk’e domuz gribi ile ilgili bilinmesi gerekenleri konuştuk. Tüm dünyayı etkisi altına alan virüsün aslında yeni olmadığını ilk defa 1974’te bir insana bulaştığını belirten Öztürk, şu an için tek korunma yolunun aşı olduğunu yineledi ve ;“Virüsün yayılma hızı aşı olan insanların sayısıyla ters orantılı. Ne kadar çok kişi aşı olursa o kadar çabuk sona erer” dedi.

H1N1 zemin seçer mi? Örneğin kullandığımız bir bilgisayar klavyesinden bize bulaşabilir mi?

H1N1’in havada iki metre mesafeye kadar bulaştırma etkisi var. Bunu dışında hemen hemen her zeminde insana bulaşabilir. Sert gözeneksiz veya çelik yüzeylerde 24 saatten fazla yaşayabilmektedir. Örneğin, benim elimde virüs varsa kullandığım klavyeyi başkası kullanır ve elini yüzünde gezdirirse virüs bulaşabilir. Zaten bu nedenle sık sık ellerimizi yıkayalım diye tavsiyede bulunuyoruz.

Domuz gribine karşı nasıl temizlik yapmalıyız?

Bulunduğumuz ortamda ellerin temas ettiği yüzeyleri çamaşır suyu ile temizlemeliyiz. Örneğin kapı kolları çok kullanılan yüzeylerdir. Gerekirse her gün kapı kolu temizlenmeli. Ellerimizi yıkamalı gerektiği vakitalkol içeren antiseptiklerle ovuşturarak temizlemeliyiz.

Kilolu, zayıf ya da kaslı olmamız etki açısından farklılık gösterir mi?

Şişmanlar yani fazla kilolular risk grupları arasında yer alıyor. Akciğer, şeker ve kalp hastaları ile aynı risk grubunda yer almaktadırlar. Bunun dışında ister kaslı olun, ister zayıf ya da genç olun doğrusu çok da fark etmiyor. Bu virüsün normal gripten bir farkı da gençlerde de etkili olması.

Mutasyon tam olarak nedir?

Basit ifadeyle mutasyon değişim demektir. Pek çok virüs gibi H1N1 virüsü de değişme uğrar. Burada küçük ve büyük iki değişim söz konusudur. Normalde, bildiğimiz grip virüsleri küçük değişim geçirir ve aşılarda ona göre her yıl yenilenir. Ancak bu domuz gribi virüsünde büyük değişim olmuştur, sorun da budur. Virüs, yeni bulaştığı kişide ufak değişime uğrar. Bir canlı üzerinden diğer canlıdan bulaşmış bir virüsle karşılaşıp ve yeni bir hal alarak büyük değişim geçirebilir.

Tek çözüm yolu aşı mı?

Şu an için bilinen tek çözümü aşıdır. Aşının dışında herhangi bir kesin çözümü yok. Bunun dışında tabiî ki bulunduğumuz ortamın hijyenik olması ve kişisel temizliğimiz, alınması gereken önlemlerin başında geliyor.

Normal grip belirtilerinden nasıl ayıracağız.?

Domuz gribinin mevsimsel griplere benzer belirtileri vardır. Ancak ayağa kalkamayacak kadar halsizlik ve aşırı derecede yüksek ateş en önemli domuz gribi belirtisidir. Zatürree şeklinde seyredebilir. Çocuklarda ise öksürük olmayabilir. Uykuya eğilimi olan ve iştahsızlık gösteren çocuktan domuz gribi belirtisi olarak şüphelenilmelidir.

Maske takarak domuz gribinden korunabilir miyiz?

Evde hasta varsa hastalığı geçene kadar maske kullanılmalı. Ayrıca hasta ile fiziki temastan sonra eller yıkanmalı. Akciğer hastalığı olanlar yakınlarındaki kişiler hasta olmasa dahi sürekli maske takmalı.

Bu salgın hastalığın ne zaman biteceğine dair herhangi bir öngörünüz var mı?

Büyük değişim olmazsa (Mutasyon) normalde 2-3 yılda biter. Ancak aşı olmak kaydıyla tabi. Demek istediğim bugün H1N1 aşısı olan her insan aslında ‘virüs taşıyıcı’ konumdan çıktığı ve zinciri bozduğu için dünyaya hizmet etmiş oluyor. Yani virüsün yayılma hızı aşı, olan insanların sayısıyla ters orantılı. Ne kadar çok kişi aşı olursa o kadar çabuk sona erer. İnanın Türkiye’de 30 milyon kişi aşı olsa bu virüs ülkemizde yaklaşık bir yılda sona erer.

Geçtiğimiz aylarda bu virüsün laboratuar ortamında geliştirildiği yönünde söylemler yer aldı. Bunların doğruluk payı var mıdır?

-Bunların hepsi komplo teorilerinden. Hiçbirinin gerçekle ilgisi yok. Son domuz gribi virüsünün Meksika’da bir domuz çiftliğinde başladığını biliyoruz. Ardından domuzdan insana ve sonrasında da maalesef insandan insana geçmiştir. Kesin olan budur. Zaten şu anda kesinliği olmayan sansasyonel değerlendirmeler değil ‘ben bu hastalıktan nasıl korunurum’ ele alınmalı.

Pendik Belediyesi bastırdığı binlerce afiş, aşı kampanyası ve eğitim çalışmalarında bulunuyor. Genel olarak yerel yönetimlerin aldığı önlemleri değerlendirir misiniz?

Öncelikle rol model olarak enfeksiyon hastalıkları uzmanı bir belediye başkanına sahip olması hadiseyi ele alınış bakımından Pendiklilerin avantajıdır. Çünkü bir enfeksiyon hastalıkları uzmanı konuya çok daha vakıftır. Belediye Başkanı Salih Kenan Şahin’in aşı olup bunu kamuoyuyla paylaşması olumlu etki yapacaktır. Afiş basılması ve yerel iletişim kanallarının kullanılması bakanlığın aldığı önlemlere katkıda bulunacaktır.Ancak yerel yönetimler alınan önlemleri kısa süreli tutmamalı, salgın geçene kadar sürdürmelidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.