1. YAZARLAR
  2. Abdullah Yadigar
  3. Hadis Hafızları
Abdullah Yadigar

Abdullah Yadigar

Eğitimci Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Hadis Hafızları

Merhum Ahmed Akseki’nin ‘’İslâm Dini’’ adlı eserinde Sünnetle ilgili olarak şu bilgiler yer alır.

İslam’da şer’i hükümlerin başlıca iki kaynağı vardır. 1) Kitap, 2) Sünnet.

İşte dini ve şer’i hükümlerin çıkarıldığı, bunların dayandıkları kaynaklar yalnız bunlardır.

İslam’ın teşrii eylediği bütün hükümler, sadece bunlardan alınmıştır. Bu kaynaklardan başka hiçbir esastan veya beşeri kanundan İslâmi bir hüküm alınmış değildir.

İzah edeceğimiz veçhile, Kıyas ve İcmâ’ denilen iki kaynak da, Kitab ile Sünnet’e racidir. Şu halde ahkâm-ı İslâmiyye’nin hepsi bu iki kaynaktan çıkmıştır. Peygamberimizin ‘’Sünnet’’i dediğimiz, sözleri ve işleri de esas itibariyle Kur’an-ı Kerim’den başka ve O’nun haricinde bir şey değildir.

Mezkûr eserde açıklamalar bu şekilde devam eder. Demek ki Sünnet, Dinin anlaşılmasında, Kuran ile ilgili önemli görevi üstlenmiştir. Kuran’ın hükümlerini pekiştirir. Namaz, oruç, hac ve zekât hadislerle de desteklenir. İbadetlerin uygulama şekillerini öğretir.

Her insanın aynı derecede anlayamayacağı konulara açıklık getirir. Ayetteki "Fecirde beyaz iplik siyah iplikten ayırt edilinceye kadar yiyin, için. Sonra orucunuzu geceye kadar sürdürün." (Bakara, 2/187) ‘Beyaz ve siyah ipliğin görünmesinden maksat, gündüzün aydınlığı ile gecenin karanlığının birbirinden ayrılmasıdır’ şeklinde sünnet açıklamıştır.

Asrı Sadetten beri, sünnetin önemini gören İslam âlimleri ‘’Hadis-i Erbain’’ adında kırk hadis kitapları yazmışlar ve ezberlemişlerdir. Bu gelenek günümüze kadar devam edip gelmiştir. İşte bu kutlu halkanın devamı olarak Pendik Anadolu İmam-Hatip Lisesi Öğrencileri de bize bu ziyafeti sundular.

‘’Ezbere Hadis Okuma Yarışmasına’’ en az kırk Hadis ezberleyen 241 öğrenci katıldı. Bu öğrenciler arasından 26 öğrenci finalde yarıştılar.

Jüri Üyelerinin yaptığı değerlendirme sonucuna göre;

Yarışmanın birincisi 1000 Hadis-i Şerifi metin ve mealiyle birlikte ezberleyen Mümine Baştan oldu. Yarışmanın ikincisi 921 Hadis ezberleyen Ayşenur Kumlu ve üçüncü de 931 Hadis ezberleyen Münire Baştan oldu. Diğer öğrencilerde jürinin değerlendirmesine göre sıralandılar.

Yurtdışından gelip Pendik Anadolu İmam-Hatip Lisesinde eğitim gören öğrenciler arasından Kırkar Hadis ezberleyen üç öğrenciye de jüri teberrüken üçer Hadis okuttu. Bu öğrenciler ve ülkeleri şöyle;

Züleyha Kadirova (Kazakistan), Zinab Ahmed (Etiyopya), Muhksina Abutalib (Kazakistan)

Ayrıca Pendik Anadolu İmam-Hatip Lisesinin Ortaokul kısmından üç öğrencinin Veda Hutbesini orijinal metni ve mealiyle birlikte ezbere okumaları seyircileri ayağa kaldırdı. Duygulu anlar yaşandı.

Okul Müdürü Rafet Ertekinoğlu yaptığı kısa konuşmada Sünnet’in önemine vurgu yaptı. Bu güzel geleneği yıllardır devam ettiren ve ‘’Rahmet Pınarı’’ adlı seçme hadislerden oluşan ve öğrencilerin yarışmaya bu kitaplardan hazırlandığı kitapları baskıya hazırlayan Süleyman Direk ve Ömer Özdilek’e, Aylardır Hadis yarışmasına öğrencileri hazırlayan öğretmenlerimize, Bizleri yalnız bırakmayan haziruna teşekkürlerimi sunarım dedi.

Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürü Coşkun Otluoğlu, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı da birer selamlama konuşması yaptılar. Şadi Bey yine cömertliğinden taviz vermedi. Yirmi öğrenciyi Umre ile ödüllendirdi.

Pendik Anadolu İmam-Hatip Lisesinde aslında Otuz Küsur senedir devam eden bu güzel gelenek kurumsallaşmış durumdadır.

Bu Kutlu geleneğin devamında emeği geçen öğretmen arkadaşlarımı, idarecilerini ve öğrencileri tebrik ederken; başta Tuzla Belediye Başkanı Dr Şadi Yazıcı Bey’i, her türlü maddi ve manevi katkıyı sağlayan Pendik Belediye Başkanı Dr. Salih Kenan Şahin Beyi ve hayırsever vatandaşlarımızın ‘’Allah sayısını artırsın, ömürlerini bereketli kılsın’’ diyorum.

Abdullah YADİGAR-05-05-2015

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT