1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hafta Sonu Yağış Ve Fırtına Geliyor

Hafta Sonu Yağış Ve Fırtına Geliyor

Ege Bölgesi genelinde bu akşam saatlerinden itibaren beklenen yağışlı hava ve fırtınanın Aydın’da da etkili olacağı belirtildi.

Hafta Sonu Yağış Ve Fırtına Geliyor

Ege Bölgesi genelinde bu akşam saatlerinden itibaren beklenen yağışlı hava ve fırtınanın Aydın’da da etkili olacağı belirtildi.

Bir süredir Türkiye üzerinde bulunan yüksek basınç merkezi sebebiyle genellikle yağışsız ve büyük bölümünde normallerine göre sıcak havanın etkisinde bulunuyordu. Yapılan son tahminlere göre bu akşam saatlerinden sonra yurdun batı kıyıları orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı sistemin etkisine gireceği tahmin ediliyor. Cumartesi günü yurdun batısının çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ile Batı Karadeniz bölümünün yağışlı geçeceği, yağışların genellikle yağmur, kıyı bölgelerimizde sağanak ve gök gürültülü sağanak, iç kesimlerinin yüksek ve dağlık alanlarında karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Yağışların; Cuma gecesi ve Cumartesi ilk saatlerde Çanakkale'nin güneyi, Balıkesir’in batı kıyı ilçeleri, İzmir, Aydın ve Muğla çevrelerinde kuvvetli şekilde metrekareye 21-50 kg olacağı bekleniyor. Rüzgarın Güney ve Kıyı Ege’de güney yönlerden kuvvetli olarak eseceği tahmin ediliyor.

Pazar günü yağışların etkisini azaltarak Trakya, Marmara'nın batısı, Güney ve kıyı Ege, Batı Akdeniz ile İç Anadolu'nun batısında meydana geleceği ve genellikle yağmur, kıyı kesimlerde sağanak, iç bölgelerin yüksek ve dağlık alanlarında karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

SICAKLIKLAR AZALACAK

Halen yurdun büyük bölümünde mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının hafta sonunda yağış alan yerlerde 2 ila 5 derece azalacağı, ancak mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor. Gelecek hafta başından itibaren yurdun yeni bir yağışlı sistemin daha etkisine gireceği bekleniyor.

EGE DENİZİ’NDE FIRTINA BEKLENİYOR

Ege Denizi'nde Cuma günü ilk saatlerden itibaren güney ve güneydoğulu yönlerden 8 kuvvetinde şeklinde 60-75km/s hızıyla fırtına bekleniyor. Fırtınanın, Cumartesi günü ilk saatlerde etkisini azaltacağı tahmin ediliyor.

HABERE YORUM KAT