1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Hafter, ateşkesi imzalamadıktan sonra sinir krizi geçirmiş!

Hafter, ateşkesi imzalamadıktan sonra sinir krizi geçirmiş!

Libya'da devam edilen gerginliği bitirmek adına geçtiğimiz günlerde Recep Tayyip Erdoğan ve Vladimir Putin'in çağrısı üzerine ateşkes anlaşması için taraflar Moskova'da buluşmuştu. İşin garip olan yanı ise, Türkiye karşıtı Hafter'in görüşmeler esnasında sinir krizi geçirdiği öğrenilmesi oldu.

Hafter, ateşkesi imzalamadıktan sonra sinir krizi geçirmiş!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in çağrısı ile Libya'daki ateşkes anlaşması yapılması konusunda taraflar geçtiğimiz günlerde Moskova'da buluşmuştu. Taslak metni ise Sarrac'ın yanı sıra, Türkiye karşıtı darbeci Hafter imzalamamıştı. Olayın akabininde ise, ateşkesi imzalamayan Hafter'in masada sinir krizleri geçirdiği öğrenildi.

ÖFKE NÖBETİ GEÇİRDİ

"Vladimir Putin, öfkeli Libyalı general tarafından nasıl oyuna getirildi?" başlıklı Bloomberg haberinde, Libya'nın doğusunu kontrolü altında tutan General Halife Hafter'in görüşmeler sırasında öfke nöbeti geçirdiği, ilk olarak görüşmeleri, ardından Moskova'yı terk ettiği belirtildi.

bolge gundem

MISIR VE BAE ANLAŞMAYI BOZDU

Bloomberg'e konuşan bir yetkili, Mısır ve BAE'nin Türkiye'ye çok fazla taviz verildiği gerekçesiyle varılan ateşkes anlaşmasını desteklemediğini öne sürdü.

bolge gundem 2

HAFTER ATEŞKESE SON VERDİĞİNİ DUYURMUŞTU

Libya'da darbeci General Halife Hafter ile Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Fayiz es-Serrac'ın katılımıyla Moskova'da yapılan görüşmeler sonrası Hafter ateşkese imza atmak için süre istemişti. Bu hamlenin ardından Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı kaynaklar, Hafter milislerinin saldırılara devam etmek için Trablus'un güneyinde toplandığını belirtmişti. Tüm bu gelişmelerin ardından Libya'da Halife Hafter müttefiki Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih, 'ateşkesin sona erdiğini, savaşın devam edeceğini' duyurdu.

bolge gundem 3

CİHAT ÇAĞRISI YAPMIŞTI

Türkiye'nin Libya'ya asker gönderilmesini ön gören tezkereyi kabul etmesinin ardından Libya'daki darbeci General Hafter'dan Türkiye'ye karşı küstah bir açıklama gelmişti. Hafter, 'kadın-erkek, sivil-asker tüm Libyalılara vatanlarını ve onurlarını savunmak için' Türkiye'ye karşı silahlanma çağrısı yapmıştı.

bolge gundem 4

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in çağrısıyla Libya'da ateşkes anlaşması yapılması konusunda Moskova'da taraflar arasında başlayan görüşmelerde uzlaşıya varılan taslak metni, darbeci general Hafter tarafından kabul görülmemişti. Darbeci general Hafter, metni imzalamadan Moskova'dan ayrılmıştı.

 

HABERE YORUM KAT