1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hafter'in sözcüsünden açıklama: Libya'da krizi silah çözer

Hafter'in sözcüsünden açıklama: Libya'da krizi silah çözer

Libya'da Hafter'e bağlı milislerin sözcüsü yaptığı açıklamada, Libya'daki krizin silahla çözülebileceğini belirtti. Sözcü açıklamalarında, Misrata yakınlarına düzenledikleri saldırının da savunma amaçlı olduğunu belirtti.

Hafter'in sözcüsünden açıklama: Libya'da krizi silah çözer

Hafter'in liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu adlı silahlı grubun sözcüsü olan Ahmed el-Mismari sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Mismari yaptığı açıklamada,  Misrata’nın güneydoğusundaki Ebu Kıreyn bölgesine düzenledikleri saldırının “burada yaşanan askeri hareketliliğe karşı önleyici bir operasyon olduğunu” savundu. Mismari, Libya'daki krizin önlenmesi için yapılan uluslararası girişimleri de değerlendirdi ve "Libya'daki sorunun çözümü siyasetle değil, ancak silah yoluyladır." dedi.

Berlin Konferansı sonuç bildirgesine göre, Libya'nın Birleşmiş Milletler (BM) nezdindeki meşru temsilcisi Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ve Hafter tarafından beşer temsilcinin Cenevre’de, BM himayesinde buluşacağı 5+5 askeri komitesinin bu hafta toplanması bekleniyor.

Hafter milisleri, bu toplantı öncesinde, ateşkesi ihlal ederek başta başkent Trablus olmak üzere UMH kontrolündeki bölgelere saldırılarını yoğunlaştırdı. Başkentte  belirli aralıklarla farklı şiddette çatışma ve patlama sesleri duyuldu.

1 KİŞİ ÖLDÜ 5 KİŞİ DE YARALANDI

Hafter milislerinin dün başkentin dünyaya açılan tek kapısı Mitiga Havalimanı’na yönelik grad füzeleri ve havanla düzenledikleri saldırılarda, yerleşim yerleri ve bir hastane vurulmuş; Fas uyruklu 1 sivil hayatını kaybetmiş, 5'i de yaralanmıştı.

Uluslararası meşruiyete sahip UMH'ye bağlı güçlerin yürüttüğü Burkan el-Gadab Operasyonu Sözcüsü Abdulmalik el-Medeni, Hafter'e bağlı milislerin Berlin'de yapılan ateşkes çağrısına rağmen Misrata'nın yaklaşık 140 kilometre güneydoğusunda yer alan Ebu Kıreyn bölgesine yoğun saldırılar düzenlediğini ifade etmişti.

UMH güçlerinin püskürtmesi sonucunda Hafter milisleri çekilmek zorunda kalmış, milislere ait etkisiz hale getirilen silahlı araçlar ve mühimmat, UMH’ye ait sosyal medya hesapları aracılığıyla paylaşılmıştı.

Ayrıca, UMH güçleri, bu noktada 5’i Sudanlı paralı asker olmak üzere 8 Hafter milisini esir aldıklarını açıklamıştı.

HABERE YORUM KAT