1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Hamamlar, havuzlar, saunalar, kaplıcalar, masaj salonları açıldı mı? Ne zaman açılacak?

Hamamlar, havuzlar, saunalar, kaplıcalar, masaj salonları açıldı mı? Ne zaman açılacak?

Yaz ayının gelmesiyle birlikte vatandaşlar tatil planları yapmaya başladı. Yeni İçişleri Bakanlığı genelgesinin yayımlanmasıyla Hamamlar, saunalar açıldı mı? Kaplıcalar açık mı? Havuzlar açıldı mı? Masaj salonları açık mı? Ne zaman açılacak? sorularının yanıtları araştırılmaya başlandı. İşte detaylar...

Hamamlar, havuzlar, saunalar, kaplıcalar, masaj salonları açıldı mı?  Ne zaman açılacak?

Yeni İçişleri Bakanlığı genelgesi yayımlandı. Yaz sıcaklarının gelmesiyle birlikte vatandaşlar tatil hazırlığına başladı. Bu  kapsamda vatandaşlar hamam ve sauna gibi yerlerin açık olup olmadığını merak ediyor. Peki Hamamlar, saunalar açıldı mı? Kaplıcalar açık mı? Havuzlar açıldı mı? Masaj salonları açık mı? Ne zaman açılacak? İşte merak edilen bu soruların yanıtlarını sizler için haberimizde derledik...

Hamamlar, havuzlar, saunalar, kaplıcalar, masaj salonları açıldı mı? Ne zaman açılacak?

HAMAMLAR, HAVUZLAR, SAUNALAR, KAPLICALAR, MASAJ SALONLARI AÇILDI MI?  NE ZAMAN AÇILACAK?

Koronavirüsle mücadele kapsamında 14 Nisan 2021 - 17 Mayıs 2021 tarihleri arasında uygulanan tam kapanmanın ardından hız kazanan aşılama çalışmaları sonrasında vaka sayılarında düşüş yaşandı. Buna bağlı olarak kademeli normalleşme sürecine geçildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 1 Temmuz'dan sonra normalleşme sürecinin başlayacağını açıkladı. Uygulanan hafta sonu yasakları da bu tarihten itibaren kalkacak. Etaplar halinde yürütülen kademeli normalleşmenin 1 Temmuz'dan itibaren daha da hızlanacak. 81 il valiliğine kademeli normalleşme tedbirleri genelgesi gönderildi. 

Hamamlar, havuzlar, saunalar, kaplıcalar, masaj salonları açıldı mı? Ne zaman açılacak?

Bir önceki kararlar doğrultusunda kapalı yüzme havuzları, hamamlar, saunalar ve masaj salonları, nargile salonu/kafeleri ile gazino, taverna, birahane gibi iş yerlerinin faaliyetlerine yeni bir karar alınıncaya kadar ara verilmişti. Son genelge ile tüm işyerlerinin faaliyetlerine devam edeceği açıklandı. 

İŞ YERLERİNİN FAALİYETLERİ

İşyerleri ile ilgili alınan kararlarla ilgili olarak 81 il valiliğine kademeli normalleşme tedbirleri genelgesi gönderildi. Genelgede iş yerlerinin faaliyetlerine yönelik detaylı bilgilendirmelerde bulunuldu. Tüm iş kolları ve faaliyet alanlarında, salgınla mücadelenin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde kendi iş kolu/faaliyet alanı için belirlenmiş tüm tedbir ve esaslara uyulması kaydıyla;

Hamamlar, havuzlar, saunalar, kaplıcalar, masaj salonları açıldı mı? Ne zaman açılacak?

1- Halihazırda faaliyetlerine ara verilmiş durumda olan tüm iş yerleri, 1 Temmuz 2021 Perşembe gününden itibaren tekrar faaliyet gösterebileceklerdir.

2- Sektörün talebi doğrultusunda faaliyetlerine ara verilen sinema salonları, 1 Temmuz 2021 Perşembe gününden itibaren faaliyet göstereceklerdir.

3- Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirtilen masa ve/veya sandalyeler arasındaki mesafe kurallarına uyulmak kaydıyla, 1 Temmuz 2021 Perşembe gününden itibaren yeme-içme yerlerinin açık veya kapalı alanlarında aynı masada aynı anda bulunabilecek kişi sayısına dair kısıtlamalar uygulanmayacaktır.

4- Kahvehane, kıraathane gibi kağıt, taş vb. oyunların oynandığı iş yerlerinde söz konusu oyunların oynanmasına/oynatılmasına dair mevcut kısıtlamalar 1 Temmuz 2021 Perşembe gününden itibaren sona erdirilecek ve oyun oynanmasına/oynatılmasına müsaade edilecektir.

Hamamlar, havuzlar, saunalar, kaplıcalar, masaj salonları açıldı mı? Ne zaman açılacak?

5- Sokağa çıkma kısıtlamalarının sona ereceği 1 Temmuz 2021 Perşembe gününden itibaren tüm iş yerleri; ruhsatlarındaki faaliyet konusuna göre ilgili idare tarafından belirlenmiş olan açılış-kapanış saatleri çerçevesinde faaliyet gösterebilecektir.

6- Halihazırda konaklama tesislerinde saat 22.00'de, diğer yerlerde ise saat 21.00'de sona eren müzik yayınları (canlı icra edilenler de dahil), bu konuda yeni bir karar alınıncaya kadar 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren saat 24.00'e kadar yapılabilecektir.

7- Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirlenen kural ve esaslara uymak kaydıyla park, bahçe, kamp alanı, piknik/mesire alanı gibi yerlere dair ilgili genelgelerimizle getirilen ilave kısıtlamalar 1 Temmuz 2021 Perşembe gününden itibaren kaldırılacaktır.

8- Salgının yayılımı açısından çok ciddi risk oluşturması nedeniyle faaliyet konusu nargile salonu/kafesi olan iş yerlerinin faaliyetlerine yeni bir karar alınıncaya kadar ara verilmeye devam edilecek ve konaklama tesisleri de dahil olmak üzere hiçbir iş yerinde nargile servisi yapılmayacaktır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
3
0
0
0
0
1
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT