1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Hamamönü’nde ‘Ahmet Yesevi’ konuşuldu

Hamamönü’nde ‘Ahmet Yesevi’ konuşuldu

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız,"Bugün Anadolu'da Türklük ve Müslümanlık varsa bunun mimarı Yesevi Hazretleri'dir"...

Hamamönü’nde ‘Ahmet Yesevi’ konuşuldu

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız,"Bugün Anadolu'da Türklük ve Müslümanlık varsa bunun mimarı Yesevi Hazretleri'dir" dedi.

Altındağ Belediyesi, Hamamönü Söyleşilerinde "Hoca Ahmet Yesevi" konulu söyleşi düzenledi. Hamamönü Kabakçı Konağında yapılan söyleşiye Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Yıldız, konuşmacı olarak davet edildi.

Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Yıldız, Ahmet Yesevi'yi anma etkinliklerinin artık Ahmet Yesevi'yi anlama etkinliklerine dönüştüğünü belirterek, Türk dünyasının büyük değerlerinden olan Ahmet Yesevi'nin tüm hayatının ve eserlerinin geniş kitlelerce artık daha dikkatli ele alındığını ve bunun memnuniyet verici olduğunu söyledi.

"Türk-İslam dünyasına katkılarının yadsınamaz"

Ahmet Yesevi'nin, küçük yaşta anne ve babasını kaybettiğini, Yesevi adını Yesi şehrinden aldığını, ilk eğitimine 7 yaşında Aslan babanın dizinin dibinde başladığı gibi Yesevi'nin hayatına ilişkin bilgileri veren Prof. Dr. Musa Yıldız, yetiştirdiği binlerce öğrenci ile Türk-İslam dünyasına katkılarının yadsınamaz olduğunun altını çizdi. Yıldız, "Bugün Anadolu'da Türklük ve Müslümanlık varsa bunun mimarı Yesevi Hazretleri'dir" dedi.

UNESCO 2016-2017 Ahmet Yesevi yılı

Fuat Köprülü'nün "Türk Edebiyatında İlk Mutasavvıflar" adlı eseriyle Hoca Ahmet Yesevi'yi Türk edebiyatına yeniden kazandırdığını söyleyen Prof. Dr. Yıldız, bu yüzden 2016-2017 sezonunun UNESCO tarafından Ahmet Yesevi ve Fuat Köprülü yılı ilan edildiğini hatırlattı. Başta Divan-ı Hikmet olmak üzere yazdığı eserleri ve o eserlerin toplum üzerindeki etkilerini değerlendiren Musa Yıldız, Ahmet Yesevi'nin, dönemin siyasi şahsiyetleri ve bunların yönetim felsefeleri üzerindeki etkilerine de değindi. Mütevelli Heyeti Başkanlığını yaptığı Ahmet Yesevi Üniversitesinin bu konudaki çalışmalarına örnekler vererek konuşmasını devam ettiren Yıldız, hem yetişkinler hem de çocuklar için Ahmet Yesevi'yi anlatan birçok basılı ve görsel materyalin üretildiğini kaydetti.

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.