1. HABERLER

  2. PENDİK

  3. Hasan Aycan'ın 'Portreler ve İthaflar' Sergisi Pendik'te Açıldı
Hasan Aycan'ın 'Portreler ve İthaflar' Sergisi Pendik'te Açıldı

Hasan Aycan'ın 'Portreler ve İthaflar' Sergisi Pendik'te Açıldı

Çizer Hasan Aycın'ın eserlerinin yer aldığı "Portreler ve İthaflar" sergisi sanatseverlerle buluştu.

Çizer Hasan Aycın'ın eserlerinin yer aldığı "Portreler ve İthaflar" sergisi sanatseverlerle buluştu.Pendik Belediyesince düzenlenen sergi, Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi'nde açıldı.

Serginin açılışında konuşan Belediye Başkanı Kenan Şahin, "Hasan Bey, sanatçı kişiliğinin yanında, haya çizgisi, felsefesi, bakış açısı ve inancıyla topluma önder olan bireylerden biridir" dedi.

Uzun metinlerin, nesirlerin ve satırların anlatamadığını bir çizgiyle ifade etmenin mümkün olabildiğini vurgulayan Şahin, şunları kaydetti:

"Çizginin anlattığını sözlerle anlatmakta zorlanıyoruz. Hasan Aycın bir karikatürist değil. Kendisi bunu çok güzel ifade etti. Çizgileri öyle etkileyici ki toplumda, düşüncede, hayatta öyle etkiler bırakacak çalışmalar yaptı ki normal resmin de dışında, çizgileriyle sanata bambaşka bir bakış, düşüncesini ifade etme noktasında da çok güzel yaklaşımlar ortaya koydu."

Pendik Kaymakamı Osman Tunç da "Marifet iltifata tabidir" sözüne atıfta bulunarak, "Belediyemiz, hakikaten kültür merkezinde birçok kıymetli, değerli şeyleri Pendiklilerin gözünün önüne getiriyor ve onlara itham ediyor adeta. Bugün de o çalışmalardan bir tanesini yaşıyoruz. Bugün Hasan beyin çalışmalarını inceledim. Gerçekten olağanüstü. Hasan beyin güçlü mesajları çok güzel çizgilerle ifade ettiğine şahit olduk" diye konuştu.,

img_3647.jpg

Yazar Osman Bayraktar ise Hasan Aycın'la arkadaş olduklarını ve çalışmalarını ilk günden itibaren takip ettiğini dile getirerek, "Karikatürün kendisinin mantığı var kendi içinde. Daha çok abartarak, birtakım çelişkileri öne çıkararak, formları bozarak insanlara mesaj vermek ister. Hasan Aycın'ın çizgileri bu anlamda karikatür değildir. Bir şeyleri deforme etmez. Bazı karikatüristlerde olduğu gibi zengin fakir gibi, şehirli köylü gibi birtakım çelişkilerle değil belki daha çok iyilik ve kötülük ile bunun öne çıkarılması söz konusudur" dedi.

img_3606.jpg

Hasan Aycın'ın çizimlerinin edebiyat dergilerinde yayınlandığına dikkati çeken Bayraktar, şu bilgileri verdi:

"Çizgilerinin yüzde 90'ı edebiyat dergilerinde yayınlamıştır. Bu da onun dilini farklılaştırmıştır ya da onun dili herhalde farklı olduğu için edebiyat dergilerinde yayınlamayı tercih etmiştir. Dolayısıyla edebiyat dergisinde olan bir ürün gibi, bir şiir gibidir birazcık onun dili ve bu karikatürlere bakarken bir şiir tadı alacaksınız."

Aycın'ın sağlık sorunları nedeniyle açılışına katılamadığı sergi, 31 Ocak'a kadar görülebilecek.

img_3546.jpgimg_3567-001.jpgimg_3583.jpgimg_3665.jpgimg_3687.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.