1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hatfer, ateşkes için 2 gün süre istedi

Hatfer, ateşkes için 2 gün süre istedi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Libya anlaşmasına ilişkin olarak," Moskova'daki Libya görüşmelerinde kesin sonuca varılamadı ancak çabalar devam edecek" dedi. Rusya Savunma Bakanlığı da bir açıklama yaparak Hafter'in 2 gün süre istediğini belirtti.

Hatfer, ateşkes için 2 gün süre istedi

Türk ve Rus heyetleri dün Rusya'da Libya'da ateşkes sağlanması için görüşmelerde bulunmuştu. Görüşmelerde El Sarrac hükümeti ateşkes anlaşmasına olumlu bakmış ve anlaşmayı imzalamaya yanaşmıştı.Ateşkes anlaşmasının yapılması beklenirken Hafter, ateşkes anlaşmasını imzalamadan Moskova'dan ayrılmıştı.

Resmi ziyaret için gittiği Sri Lanka'da, Sri Lanka Dışişleri Bakanı ile düzenlediği ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Lavrov, Hafter'in çekildiği "Libya anlaşmasına" dair soruya, "Biliyorsunuz Başkan Putin, İstanbul'u ziyaret etti ve başkanlar Libya ile ilgili de görüşmelerde bulundu. Dün de Moskova'da Türk ve Rus heyetlerin de katıldığı bir görüşme gerçekleştirildi. Moskova'daki Libya görüşmelerinde kesin sonuca varılamadı ancak çabalar devam edecek" dedi.

RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞINDAN AÇIKLAMA

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada General Hafter'in Moskova'dan gece saatlerinde ayrıldığı fakat anlaşmayı olumlu bulduğu ifade edilirken Hafter'in anlaşma taslağının nihai sonucu için Libya'da bulunan ve kendisini destekleyen aşiret liderleri ile tartışması gerektiği için 2 gün süre istediği belirtildi. Bakanlık açıklamasının devamında Libya'da artan sorunlara karşılık tarafların dengeli ve özenli çalışma yapması gerektiği de ifade edildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla Moskova'da Türkiye ve Rusya'nın arabuluculuğunda Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ve darbeci general Hafter ateşkes anlaşması görüşmeleri yapmıştı. Libya'nın Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es Serrac tarafı anlaşma taslağını imzalayarak Rusya ve Türkiye'ye teslim ederken Hafter ise 1 gün süre istemiş ve gece yarısı Moskova'dan anlaşmayı imzalamadan ayrılmıştı.

HABERE YORUM KAT