1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Havalimanında Büyük İhmal!

Havalimanında Büyük İhmal!

THY uçağının pistten çıktığı Katmandu Havalimanı'nda uçakların inişine en büyük yardımcı olan ILS cihazının olmadığı ortaya çıktı.

Havalimanında Büyük İhmal!

Belli kategorilere sahip havaalimanlarının olmazsa olmazı olan ILS cihazı için uluslararası havacılık sistemlerine yayınlanmış bir bilgi olmadığı görüldü.

ILS olmadığı için THY pilotlarının Katmandu Havalimanı'na inişte yerdeki VOR sistemi denilen bir radyo seyrüsefer yardımcı cihazını kullandıkları belirlendi. Görüş mesafesinin iniş anında limitlerin altına düşmesi sonucu kazanın meydana geldiği anlaşıldı. Bu arada ismini vermeyen THY pilotlarından bazıları Katmandu'ya inişin her zaman sorunlu olduğunu ve sıkıntı yaşadıklarını söylediler.

ILS VE VOR NEDİR?

ILS,pist başına yerleştirilmiş vericiler vasıtasıyla uçakların inişine yardımcı olan pist başına kadar hassas yaklaşmasını sağlayan bir hassas yaklaşma sistemi. İngilizce adı Instrument Landing System olan ILS, bulut tavanının alçak, görüş faktörlerinin kötü olduğu hava koşullarında, uçağın alçak bir biçimde piste yaklaşmasını ve piste elektronik cihazlarla emniyetli iniş yapmasını sağlar. Pilota istikamet ve süzülüş hattı bilgisi verir.

Pilotların özellikle sisli ve karlı havalar gibi görüş mesafesinin çok düşük olduğu zamanlarda inişlerini büyük ölçüde kolaylaştıran sistem.

Vor sistemi ( Omni- direction Radio Range) ile uçakla yerdeki bir radyo seyrüsefaer yardımcı cihazı ile iniş yapar. Bir yer istasyonu ile uçaktaki alıcıdan oluşur. En basit tanımı ile, hava aracının yer istasyonuna göre hangi manyetik radyal üzerinde olduğunu gösterir. Tek başına VOR sistemi uçaklardaki istikamet göstergesi olan Baş ve mesafe bilgisi vermez.

HABERE YORUM KAT