1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Hazine destekli kefalet tutarı 250 milyar liraya yükseltildi

Hazine destekli kefalet tutarı 250 milyar liraya yükseltildi

Kredi Garanti Fonu'nun (KGF) sağladığı kefalet tutarını 250 milyar TL olarak belirleyen kararname yayımlandı

Hazine destekli kefalet tutarı 250 milyar liraya yükseltildi

Kredi Garanti Fonu'nun (KGF) sağladığı kefalet tutarını 250 milyar TL olarak belirleyen kararname yayımlandı

Bakanlar Kurulunun KOBİ'lerin finansmana erişimine destek sağlamak amacıyla hayata geçirdiği Kredi Garanti Kurumlarına Sağlanan Hazine Desteğine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Kararı, Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Karara göre, Kredi Garanti Fonunun (KGF) sağladığı kefaletlerin bakiye tutarı 250 milyar TL'yi aşamayacak. Hazine Müsteşarlığı tarafından KGF'ye aktarılabilecek kaynağın tutarı 25 milyar TL ile sınırlı olacak.

KGF, verdiği kefaletler karşılığı yararlanacaklardan her bir kefalet kullandırımı için bir defaya mahsus peşin olarak azami yüzde 0.03 oranında komisyon tahsil edeceği belirtilirken, işletme kredilerinin vadesi asgari altı ay, anapara ödemesiz dönemi en fazla bir yıl olmak üzere azami beş yıl olacak. Ayrıca, yatırım kredilerinin vadesi asgari altı ay, anapara ödemesiz dönemi en fazla üç yıl olmak üzere azami 10 yıl olacak.

Sağlanan kefalet tutarı, KOBİ'lerde kredinin tazmin tarihindeki ana para bakiyesi ve temerrüt faizi hariç olmak üzere faiz/kar payı/kira tutarı ödemelerinin toplamının yüzde 90'ını geçemeyecek. Bu oran, KOBİ tanımı dışında kalan yararlanacaklardan yüzde 85 ile sınırlandı.

Her bir yararlanıcı için kefalet limiti KOBİ tanımını haiz yararlanıcılar için azami 12 milyon TL, KOBİ tanımı dışında kalan yararlanıcılar için ise 200 milyon TL olmak üzere Hazine Müsteşarlığınca belirleneceği bildirilirken, fon kredi verenler tarafından alınmış olan veya alınacak teminatlardan başka teminat aramayacak.

Karara eklenen geçici maddeyle, denizcilik sektörü işletme ve yatırım kredilerine ilişkin süre ve vadeler birer yıl uzatıldığı da bildirildi.

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.