1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP Grup Toplantısı

HDP Grup Toplantısı

HDP Sözcüsü Osman Baydemir, "Kim ki kadına yönelik şiddeti uyguladıysa emin olun onlar eninde sonunda yok oldular" dedi,

HDP Grup Toplantısı

HDP Sözcüsü Osman Baydemir, "Kim ki kadına yönelik şiddeti uyguladıysa emin olun onlar eninde sonunda yok oldular" dedi,

HDP Sözcüsü Osman Baydemir, partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulunarak, "Hükümet, referandum çalışması Avrupa'da kimi etkinlikleri engellendi diye büyük bir feryat içinde. Oysaki bugün Türkiye'nin dört bir tarafından kadın örgütleri 8 Mart etkinliklerini gerçekleştiremiyorlar. Urfa, Suruç'ta bereketli topraklarda kadınlar hak mücadelesini dillendirdikleri için 23 arkadaşımızı gözaltına aldılar. Bu, sadece ve sadece vesayet rejiminin ilk, tek ve son uygulaması değildir" ifadelerini kullandı.

"Kim ki kadına yönelik şiddeti uyguladıysa emin olun onlar eninde sonunda yok oldular" diyen Baydemir, "Bunlardan ancak ve ancak hödük politikası çıkar, hödük siyaseti çıkar. Sözün özü, hukuk herkese lazım olacak. Özgürlük herkese lazım olacak" şeklinde konuştu.

Baydemir, "Bu ülkede yasaklar, yasaklanan etkinlikler listelense Adalet Bakanının da boyunu da aşar, bütün kabinenin bakanlarının boyunu aşar" dedi.

Almanya'da Türk bakanların bazı referandum kampanyası etkinliklerinin iptal edilmesini değerlendiren Baydemir, "Avrupa'da bu yasak çok acı bir gerçek ama sizin burnunuz yanmıyorsa biz ne yapalım, HDP ne yapsın, Almanya ne yapsın? Avrupa, Hollanda ne yapsın? Birisi çıkmış diyor ki "miting yasaklanıyorsa beraber gidelim" diyor, zaten berabersiniz. Eş Genel Başkanımız çok hakiki, çok yerli Sayın Demirtaş bir önermede bulundu, dedi ki "mutlaka ama mutlaka Başkan olmak istiyorsan, Devlet Bey'e başkan ol." Şimdi hakikaten Devlet Bey'e başkan olmuşsunuz ve beraber yürüyorsunuz. Yağmur yağan yollarda değil, kan döktüğünüz yollarda gidiyorsunuz. Beraber ıslandınız yağmurda değil ama dökmüş olduğunuz kanda ıslandınız. Bir diğeri kalkmış diyor ki, "Bundan önceki tüm zaman dilimi içerisinde abidik gubidik başbakanlar geldi" diyor. Hiç şüpheniz olmasın, bu paket, Cumhurbaşkanı tarafından abidik gubidiklerle doldurulacak bir hükümeti oluşturma paketidir. Abidik gubidiklerin oluşturacağı bir sisteme de buradan bir kez daha "hayır" diyoruz" diye konuştu.

Baydemir, bütün il teşkilatlarına sandıklara sahip çıkması yönünde çağrıda bulundu.

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.