1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. HDP'nin skandal kararını valilik reddetmişti! Yine de boş durmadılar...

HDP'nin skandal kararını valilik reddetmişti! Yine de boş durmadılar...

HDP'li Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Sur ilçesinde sahabe İyaz Bin Ganem'in ismini taşıyan caddenin ismini terörist Dr. İlhan Diken olarak değiştirme kararı almıştı. Valilik bu skandal kararı reddetmesine rağmen, gece yarısı HDP'liler tabelayı değiştirip teröristin adını verdiler.

HDP'nin skandal kararını valilik reddetmişti! Yine de boş durmadılar...

HDP'li Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Sur ilçesinde sahabe İyaz Bin Ganem'in ismini taşıyan caddenin ismini terörist 
Dr. İlhan Diken olarak değiştirme kararı almıştı. Valilik bu skandal kararı reddetmesine rağmen, gece yarısı HDP'liler tabelayı değiştirip teröristin adını verdiler.

HDP'li Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, sahabe İyaz bin Ganem'in adını taşıyan caddeye, terör suçundan ceza alan mevta bir doktorun isminin verilmesi kararını almıştı.

İSLAM KOMUTANININ ADI VERİLMİŞTİ

İçişleri Bakanlığınca görevlendirme yapılan dönemde, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi merkez Sur ilçesinde yeni açılan bir caddeye Diyarbakır'ın yanı sıra çoğu Anadolu şehrinin fethinde en etkin kişi olarak tanınan İslam komutanı İyaz bin Ganem'in adı verildi.

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde seçilen HDP'li belediye yönetimince caddenin isminin değiştirilmesi için 19 Haziran'da meclis kararı alındı.

Caddeye, 5 yıl önce vefat eden ve 1992 yılında "terör örgütüne yardım ve yataklık etmek" suçundan 3 yıl 9 ay hapis cezası almış doktor İlhan Diken'in adının verilmesi kararlaştırıldı.

Kararın öğrenilmesinin ardından, kentteki bazı siyasi parti yetkilileri, karara tepki göstermişti.

HDP'nin skandal kararını valilik reddetmişti! Yine de boş durmadılar...

VALİLİK REDDETMİŞTİ

Bunun üzerine Diyarbakır Valiliğince yapılan tahkikat sonucunda, meclis kararının, mevzuat hükümlerine aykırı olduğu, Diyarbakır'ın İslam ile şereflenmesine vesile olan komutanın adının verildiği caddenin ismi değiştirilerek PKK/KCK terör örgütüne yardım ve yataklık yapmak suçundan hapis cezası almış bir şahsın adının verilmesi kamu vicdanını yaralayacak nitelikte karar olduğundan, reddedilmişti.

HABERE YORUM KAT