1. YAZARLAR
  2. İbrahim Şahin
  3. HDP'yle AK Partiye Operasyon Yapıldı
İbrahim Şahin

İbrahim Şahin

Yazarın Tüm Yazıları >

HDP'yle AK Partiye Operasyon Yapıldı

7 Haziran seçimleri bitti. Sonuçlar belli oldu. Klasik olduğu gibi herkes bir birine soruyor kim kazandı kim kaybetti?  Görülüyor ki seçimin tek kazananını HDP.. Kim kaybetti sorusuna ise bence Türkiye! Çünkü, 8 haziran sabahı ülkede ilerisi görülemeyen bir istikrarsızlık var. Ülkemizde insanların birinci önceliği cebidir, yani ülkedeki istikrarlı bir ekonomidir. Bu istikrarsızlığı 8 Haziran sabahı vatandaşın, iş çevrelerinin yüzünden belli oluyor. İnsanlar şimdi bir birine soruyor tek başına iktidar çıkmadı şimdi acaba yine o doksanlı yıllara  koalisyonlu yıllara çekişmelerin zıtlaşmanın analaşamamanın  ardından gelen ekonomi çöküntülerimi yaşayacağız?  Sanırım seçmenin beklentisi AK Partinin oyunun biraz düşeceği ama yine de tek başına iktidar olabileceğiydi. Ama sanırım seçmen ölçüyü  biraz fazla kaçırmış sonucunda AK Parti  tek başına iktidar olmamış koalisyon zorunluluğu doğmuştur.

Peki bu sonuç nasıl olmuştur? Ben geçen yazımda da belirtmiştim seçimler iki parti üzerinde yoğunlaşmıştı. AK Parti tek başına iktidar olabilecek mi? HDP barajı aşabilecek mi? bu durumu düşünen diğer muhalif parti seçmenleri de iktidar olamayacaklarını tahmin ettikleri için  tek şanslarının 13 yıldır iktidarda olan rakipleri AK Parti’yi  durdurabilmek için  emanet oylarla HDP'yi meclise sokup, seçimlerde birinci parti olsa bile AK Partiye tek başına iktidar olma şansını elden almaktı. Görülüyor ki bundan da başarılı olundu. Muhalefet partilerin seçmenlerinden  özellikle CHP seçmeninden HDP’ye hatırı sayılır çok oy gitmiş gözüküyor.

Sonuçta,  AK Parti karşıtı  siyasi görüşün   , seçimlerde ortak hareket ederek AK Partiyi tek başına iktidardan etmek için HDP’nin yüzde 10 barajı geçmesi  düşüncesiyle emanet oylarla HDP’yi barajın üstüne çıkardığı gözüküyor.

Bunu ben söylemiyorum hem CHP’nin açıklamaları hem HDP’nin açıklamaları bunu gösteriyor. Ne diyor HDP sözcüleri?  Bize verilen oylar emnettir  bu emanet oylara teşekkür ediyoruz diyorlar  bu emanet oylara sahip çıkacaklarını söylüyorlar.

Sonuç olarak Türk hakli hiçbir partiye tek başına iktidar şansı vermedi. Şimdi ya koalisyon hükümeti kurulacak yada erken seçime gidilecek. Koalisyon kurulur mu? Bence zor gözüküyor. Partilerin genel başkanlarının sıcağı sıcağına yaptığı açıklamalar, bize doksanlı yıllardaki  seçim sonuçlarından sonra koalisyon tartışmalarına getirecek gibi. Bence en doğrusu  güçlü bir ekonomini için güçlü bir istikrarın olması gerek . onun için istikrarın sağlanması adına koalisyon değil,  hangi parti  olursa olsun tek başına bir iktidar olmalıdır . bu karamsar tablodan kurtulmak, güçlü bir  istikrar için de Türk halkının kısa zamanda tekrar sandığa gitmesidir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
1 Yorum