1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Hedef 1 Milyon Süper Çocuk

Hedef 1 Milyon Süper Çocuk

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) Çocuk Atletizmi Projesi 2017 çalışmalarının ikincisi, 200 kursiyerin katılımıyla ve "1 Milyon Süper...

Hedef 1 Milyon Süper Çocuk

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) Çocuk Atletizmi Projesi 2017 çalışmalarının ikincisi, 200 kursiyerin katılımıyla ve "1 Milyon Süper Çocuk" sloganıyla Gaziantep'te düzenlenecek.

Türkiye dâhil dünyada 196 ülkede uygulanan IAAF Çocuk Atletizmi Projesi'nin "1 Milyon Süper Çocuk" sloganıyla yola çıkan Türkiye ayağında, 2017 yılının ikinci semineri 10-11 Mart 2017 tarihlerinde Gaziantep'te gerçekleşecek. 2012 yılında uygulamaya konulan ancak 2014 yılında IAAF Çocuk Oyunları Koordinatörlüğü'ne Necdet Ayaz'ın getirilmesinden sonra Türkiye'de aktif olarak uygulanan proje ile 7-12 yaş aralığındaki çocukların spora kazandırılması ve onları yetiştirecek eğitmenlerin düzenlenecek kursla eğitilmesi amaçlanıyor.

Türkiye'ye teşekkür

IAAF Çocuk Atletizmi Projesi çerçevesinde 2014-2016 yılında Türkiye genelinde 147 kurs açıldı. Bu kurslara 3819 kursiyer katılıp, 7233 çocuğa uygulama yaptırılarak ulaşıldı. Projenin 2017 yılında ilk kursu Manisa'da açıldı ve 325 kursiyer ile 140 öğrenci uygulamaya katıldı.

Gaziantep'te düzenlenecek olan kursta 7-12 yaş arası ve anaokulu çocukları hocalarla buluşacak. Kurs sırasında "Eskimeyen Değerler" ödül töreni yapılacak. Törende eski atlet ve Federasyon Eski Başkanı Muharrem Dalkılıç'a 2015 Avrupa ödülü takdim edilecek.

IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörü Necdet Ayaz, Gaziantep'te 2017 yılında ikincisi gerçekleştirilecek olan kurs öncesi yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Türkiye'nin genç nüfusunun öncelikle spora, sonrasında atletizme kazandırılmasını milli bir görev kabul ediyoruz. 7-12 yaş grubunda çocuklarımızın eğitimi ve eğitimcilerinin yetiştirilmesi amaçlayan uluslararası projede Türkiye'nin çalışmaları takdirle karşılandı ve Türkiye Atletizm Federasyonu'na teşekkür edildi. Biz bu projeyi dünyada uygulanan örneklerinden farklılaştırmak adına içine "Madde Bağımlılığı ve Çocuklar, Sporda Psikolojik Yaklaşım" ve "Fair-Play" gibi dersleri ekledik. Ayrıca geçmişine değer vermeyenler, geleceklerine yön veremezler felsefesi ile eskimeyen değerlerimizi yeni nesle tanıtmaya başladık. Onların hatırlanmaktan duyduğu memnuniyet bizi de mutlu etmektedir."

Ayaz, ayrıca bu yıl projeye anaokulu çocuklarının da dâhil edildiğini, atılan bu adımın veliler tarafından büyük takdir gördüğünü vurguladı. Koordinatör Ayaz, çalışmalarda Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar ve Genel Sekreter Fahrettin Yıldız tarafından büyük destek gördüklerini vurguladı.

Muharrem Dalkılıç'a Avrupa Ödülü

Gaziantep'te düzenlenecek olan kurs sırasında bir de ödül töreni gerçekleştirilecek. Eski Atletizm Federasyonu Başkanlığı görevinde de bulunan Gaziantepli Muharrem Dalkılıç'a Avrupa'dan kazandığı ödül Gaziantep'te düzenlenecek bir törenle verilecek.

Dalkılıç, Avrupa Atletizm Federasyonları Birliği'nin üye ülkeleri arasında atletizmin kalkınması ve geliştirilmesine katkı sağlayan kişilere verdiği ödülü, Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar'ın aday göstermesi sonucu 2015 yılında kazanan isim olmuştu. Bu ödül kendisine memleketi Gaziantep'te düzenlenecek "Eskimeyen Değerler" töreni sırasında verilecek.

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT