1. HABERLER

  2. BİYOGRAFİ

  3. Hedy Lamarr kimdir?

Hedy Lamarr kimdir?

Hedy Lamarr, Yahudi asıllı Avusturyalı ve daha sonra ABD'de yaşamış olan oyuncu, mucittir. Hedy Lamarr'ın hayatı birçok kişi tarafından merak ediliyor. Peki internet üzerinde hakkında araştırma yapılan Hedy Lamarr kimdir? Detaylar haberimizde.

Hedy Lamarr kimdir?

Hedy Lamarr, Yahudi asıllı Avusturyalı ve daha sonra ABD'de yaşamış olan oyuncu, mucittir. Hedy Lamarr'ın hayatı ve biyografisi birçok kişi tarafından merak ediliyor. Peki hakkında çokça arama yapılan Hedy Lamarr kimdir? Ayrıntılar haberimizde.

Hedy Lamarr kimdir? Hedy Lamarr ne icad etti?

HEDY LAMARR KİMİDİR?

Hedy Lamarr ya da gerçek adıyla Hedwig Eva Maria Kiesler, 9 Kasım 1914 – ö. 19 Ocak 2000 yılları arasında yaşamış Avusturyalı ve daha sonra ABD'de yaşamış olan oyuncu ve mucittir.

HEDY LAMARR'IN İCADI

Hedy Lamarr aynı zamanda Wi-Fi teknolojisinin mucididir.

Avusturya'da 1913'te dünyaya gelen Lamarr, oyunculuğa çocuk yaştayken başladı. Hedy Lamarr çok sayıda popüler filmde rol almış olmakla birlikte, bunların başlıcaları arasında 1938 yapımı Charles Boyer ile birlikte başrollerini paylaştığı Algiers filmi, 1940 yapımı Spencer Tracy ile başrolünü paylaştığı I Take This Woman filmi , 1940 yapımı Clark Gable ile başrolünü paylaştığı Comrade X filmi, 1941 yapımı başrolünü James Stewart ile paylaştığı Come Live With Me filmi, 1941 yapımı başrolünü Robert Young ile paylaştığı H.M. Pulham, Esq. filmi ve 1949 yapımı Victor Mature ile birlikte rol aldığı Samson and Delilah filmi yer almaktadır. 1933 yılında (dahil) Gustav Machaty'nin yönetmenliğini yaptığı Ecstasy isimli filmdeki çıplaklığı ile tartışma konusu oldu ve eşinden ayrılarak gizlice Paris'e kaçtı. Buradayken MGM'in başkanı Louis B. Mayer ile görüştü ve kendisine Hollywood'da film sözleşmesi teklif edildi. Lamarr 1930'un başlarından, 1950'lerin sonlarına kadar rol aldığı filmler ile bir yıldız haline geldi.

İlk evliliği süresince Lamarr'ın uygulamalı bilimlere karşı ilgisi arttı ve oyunculuk kariyerinden de sıkıldığından dolayı bir mucit olarak buluşlar üretti. II. Dünya Savaşı'nın başlangıcında, müttefiklerin savaştaki güçlerine yardımcı olmak için çok istekliydi. Besteci ve mucit olan George Antheil ile birlikte yayılma spektrumunun radyo güdümlü torpidolarda kullanılabilmesi amacıyla frekans atlamalı yayılma spektrumunu icat ederek, ABD'de patentini aldılar. ABD Donanması 1960'lara kadar bu teknoljiyi benimsemedi ancak günümüzde bu teknolojinin çalışma prensipleri Wi-Fi, CDMA ve Bluetooth teknolojilerine dahil edilmiştir. Ayrıca bu çalışması nedeniyle 2014 yılında ABD'nin Virginia eyaletinde bulunan Alexandria şehrindeki Ünlü Ulusal Mucitler Salonu'nda yer verilerek onore edilmiştir.

HEDY LAMARR NE ZAMAN ÖLDÜ?

İletişimin kaderini değiştiren buluşundan tek kuruş kazanamayan Hedy Lamarr, 2000'de Florida'daki mütevazı evinde hayatını kaybetti.

Hedy Lamarr kimdir? Hedy Lamarr ne icad etti?

HABERE YORUM KAT