1. HABERLER
  2. HAYAT VE YAŞAM
  3. Herkesi memnun edecek haber: Tek ATM, sıfır komisyon dönemi başlıyor!

Herkesi memnun edecek haber: Tek ATM, sıfır komisyon dönemi başlıyor!

Türkiye'de faaliyette olan kamu bankaları, tüm ATMleri tek bir ATM'de toplama kararı alındığını duyurdu. Yıllık bir milyar lira tasarruf sağlayacağı düşünülen proje kampsamında, ülke geneline 15 binin üzeirne ATM konacağı duyuruldu.

Herkesi memnun edecek haber: Tek ATM, sıfır komisyon dönemi başlıyor!

Türkiye'de faaliyette olan tüm kamu bankaları tek ATM'de toplanıyor. Üstelik ortak kullanım ATM'sinde müşterilerden komisyon ve masraf ücretleri alınmayacak. Bu karar kapsamında, Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım, PTTBank ve Emlakbank, 2021 yılının ocak ayı içinde protokol imzalayacaklarını duyurdu. Ortak ATM projesi ile yıllık 1 milyon liralık tasaruf sağlanması beklenirken ülke genelinde 15 binin üzerinde ATM konulacağı öğrenildi. 

TÜM KAMU BANKALARI TEK ATM'DE

Hürriyet'in haberine göre, tüketicilerin finansal işlemler noktasında artık en fazla kullandığı araçların başında ATM’ler geliyor. Her ne kadar pandemi etkisiyle bankaların dijital kanallarındaki hareketlilik artsa da ATM’ler hala çoğu vatandaş için bankacılık işlemlerinde ilk fiziki tercih noktası olmayı sürdürüyor.

Herkesi memnun edecek haber: Tek ATM, sıfır komisyon dönemi başlıyor!

Ancak ATM’ler bankalar için ayrıca bir maliyet oluşturuyor. Bu maliyetin en büyük kısmını, ilk yatırım tutarı ve kira alsa da devamındaki lisans, yazılım, bakım, temizlik ve enerji giderleri de önemli bir yer tutuyor. Sektör kaynaklarından edinilen bilgilere göre, maliyetlerde tasarruf oluşacak büyük bir proje hayata geçiyor. Buna göre kamu bankalarının tüm ATM’leri tek bir noktada toplanacak.

İLK ETAPTA 15 BİN ATM, 1 MİLYON LİRA TASARRUF

Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Vakıf Katılım, Ziraat Katılım, PTTBank ve Emlakbank’a ait farklı ATM’ler artık tek bir cihaz üzerinden hizmet verecek. Bankalara ait ATM’lerde daha önce kendi tasarımları kullanılıyordu ancak yeni proje ile ATM’ler üzerinde ortak bir tasarım var. Yıllık bir 1 milyar liralık tasarruf sağlanması hesaplanan proje için bankalar bu ay bir protokol imzalayacak. Bu doğrultuda ilk etapta Türkiye genelinde 15 bin noktaya ortak ATM’lerden yerleştirilecek.

Herkesi memnun edecek haber: Tek ATM, sıfır komisyon dönemi başlıyor!

TÜM İŞLEMLER ÜCRETSİZ 

Kısa adı TAM olan ‘Türkiye’nin ATM Merkezi Projesi’nin gerisinde Bileşim Finansal Teknolojiler ve Ödeme Sistemleri AŞ yer alıyor. Şirketin İstanbul Ticaret Odası’na kaydı 1995’de yapıldı. Ziraat Bankası’nın iştiraki olarak kurulan şirketin şimdilerde kayıtlı sermayesi 145 milyon TL. Tek ortaklı bir yapıya sahip olan şirkette yeni ortaklık yapısı ile birlikte unvan değişikliğine de gidilmiş. Kayıtlara göre şirkete, Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Halk Bankası yüzde 33.33 ile eşit paya sahip durumda.

Herkesi memnun edecek haber: Tek ATM, sıfır komisyon dönemi başlıyor!

Kamu bankaları daha önce yaptıkları işbirlikleri kapsamında kendi ATM’lerinin kullanımı noktasında komisyon almayı durdurmuştu. Bu proje kapsamında bu işbirliğine katılan bankaların sayısı artarken aynı zamanda tüm işlemlerden alınan komisyon ve işlem ücretleri de kaldırıldı. Tüketicilerin ortak ATM’lerde yapacağı işlemler ücretsiz olacak.

Berna Akkaya
Haberler, Sondakika Haberleri
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT