1. HABERLER
  2. EĞİTİM
  3. HES kodu ALES için geçerli mi? ALES için HES kodu alınacak mı?

HES kodu ALES için geçerli mi? ALES için HES kodu alınacak mı?

HES kodu ALES için geçerli mi? ALES için HES kodu alınacak mı? soruları ÖSYM tarafından yapılacak sınavlarda HES kodunun zorunlu hale gelmesinden sonra gündeme geldi. ÖSYM Başkanı Aygün, çok merak edilen o sorunun yanıtını verdi.

HES kodu ALES için geçerli mi? ALES için HES kodu alınacak mı?

Akademik sınava başvuran binlerce aday Pazar günü (16 Ağustos 2020) Türkiye genelinde gerçekleştirilecek  Akademik Pesonel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'na (2020-ALES/1)  katılım sağlayacak.

ÖSYM Başkanı Halis Aygün geçtiğimiz günlerde sınav başvurularında HES kodu kullanılmasıyla ilgili bir açıklama yaptı. Aygün, ''Değerli adaylarımız, pandemi döneminde Sağlık Bakanlığı tarafından alınan önlemler kapsamında, başkanlığımızca uygulanacak sınavlara başvurularda sizlerden HES Kodu bilgisi istenecektir.'' dedi.

Peki HES kodu ALES için geçerli mi? ALES'te HES kodu kullanılacak mı?

HES kodu ALES için geçerli mi? ALES için HES kodu alınacak mı?

HES KODU ALES İÇİN GEÇERLİ Mİ?

Hafta sonu yapılacak olan ALES sınavı için HES kodu kullanılmayacaktır. ÖSYM tarafından yapılan açıklamada HES kodlarının 16 Ağustos tarihinde yapılacak ALES için istenmeyeceği bundan sonraki sınavlarda isteneceği bildirildi.

Aygün, ''Başvuruları daha önce tamamlanan sınavlar için adaylarımızın HES kodu sınavdan önce http://ais.osym.gov.tr ‘ye sistem tarafından yansıtılacaktır.  Dolayısıyla, başvuru süreci daha önce tamamlanan sınavlar için adaylarımızın HES kodu işlemi yapmalarına gerek yoktur. '' diye konuştu.

ÖSYM HES KODU NEDİR?

HES (Hayat Eve Sığar) kodu, Kontrollü sosyal hayat kapsamında ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurum ve kişilerle Kovid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığımızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracığı ile sorgulanabilecek.

HES kodu ALES için geçerli mi? ALES için HES kodu alınacak mı?

HES KODU NEREDEN, NASIL ALINIR?

HES kodu 3 yoldan 3 yöntem ile alınabilir. İster uygulama üzerinden ister kısa mesajla ister e-Devlet üzerinden alabilirsiniz.

1. YÖNTEMLE HES KODU ALMA: Hayat Eve Sığar Uygulaması üzerinden ''HES KODU İŞLEMLERİ'' bölümüne giriniz. ''HES KODU OLUŞTUR'' butonuna tıklayınız. ''KOD KULLANIM SÜRESİ'' seçiniz ve kodunuz oluşturuldu.

2. YÖNTEMLE HES KODU ALMA: HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla T.C kimlik numası, TC kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazınız ve 2023'e SMS olarak atınız. ÖRNEK: HES 123456789 3265 21 yazılıp 2023'e gönderilir. 

3. YÖNTEMLE HES KODU ALMA: HES kodunu e-Devlet sistemi üzeriden https://turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme adresinden alabilirsiniz. 

HES kodu ALES için geçerli mi? ALES için HES kodu alınacak mı?

HES KODU SINAV BAŞVURULARINDA NASIL KULLANILIR?

HES kodunun geçerlilik tarihinin, başvurulan sınavın yapılacağı gün veya daha ileri tarihli olması gerekşyor. Adayların edindikleri HES kodunu ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde (AİS) "PROFİLİM" alanında bulunan "HES KODU BİLGİLERİM" sayfasından kaydetmeleri gerekiyor.

HES kodu ALES için geçerli mi? ALES için HES kodu alınacak mı?

HES KODU GÜVENİLİR Mİ?

Ürettiğiniz HES kodlarının tüm yönetimi sizdedir. HES kodlarınızı istediğiniz süre kadar paylaşabilir ya da silebilirsiniz.

HES kodları size özel üretilmiş tekil kodlardır. HES kodunun kontrolü ve yönetimi tamamen sizin elinizdedir. TC Kimlik Numarası gibi değişmeyen bir numara yerine kimse tarafından bilinmeyen, her paylaşımınıza özel farklı kodlar oluşturabilir ve silebilirsiniz. HES kodlarınıza süre sınırları koyabilir, böylece unutsanız bile paylaşımları kontrol altına alabilirsiniz. Ayrıca HES kodu sayesinde kimlik numarası gibi kişisel bir veriyi başkasıyla paylaşmak zorunda kalmayacaksınız.

Gülistan Başköy
Haberler, Sondakika Haberleri
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT