1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hindiler 70 liradan alıcı buluyor

Hindiler 70 liradan alıcı buluyor

Balıkesir'de hindi yetiştirmeciliği ile uğraşan Karesi ilçesine bağlı Yeniköy kırsal mahallesinde üreticiler, yeni yılın gelmesinden memnun.

Hindiler 70 liradan alıcı buluyor

Balıkesir'de hindi yetiştirmeciliği ile uğraşan Karesi ilçesine bağlı Yeniköy kırsal mahallesinde üreticiler, yeni yılın gelmesinden memnun. Türkiye'nin her yerine satış gerçekleştiren Yeniköy'de hindinin canlı fiyatı 70 TL'den alıcı buluyor.

Balıkesir'in Karesi ilçesine bağlı Yeniköy kırsal mahallesinde yeni yıl telaşı erken başladı. Yeniköy'de farklı çiftliklerde yaklaşık 20 bin hindi bulunurken, bu hindiler yeni yıl dolayısı ile Türkiye'nin birçok iline satılıyor. Yılbaşı sofralarını süsleyen hindiler arpa ve buğday ile besleniyor. Üreticiler, normal bir hindinin yetişmesi süresi 7 ay olduğunu söylerken, özellikle siyah ırkın daha çok talep edildiğini açıkladı. Yeniköy Muhtarı Şeref Kurt, mahallenin hindi yetiştiriciliği yaptığını ve her yeni yılda Yeniköy'e gelip gidenlerin sayısının arttığını ve bundan memnun olduklarını kaydetti. Muhtar Kurt, "Burada ayrıca kuluçka makinelerimiz var. Yavru da çıkartılıyor. 12 kilograma kadar ağırlıkları çıkıyor. Canlı bir hindinin fiyatı 70-80 TL civarında bu sene. Türkiye'nin her yerinden hindi almaya gelenler oluyor, bu vesile ile tanışma fırsatı da buluyoruz" dedi.

Erkek hindilerin 17 kilograma kadar çıktığını söyleyen Muhtar Şeref Kurt, Yeniköy'de ayrıca ördek besiciliğinin de yapıldığını kaydetti.

Hindilerin genelde toptan alındığı Yeniköy'de alıcılar 70 lira üzerinden pazarlık ederken, hindinin kilosu market raflarında 18-20 lira aralığında satılıyor.

Hindiler 70 liradan alıcı buluyor

Hindiler 70 liradan alıcı buluyor

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT