1. HABERLER

  2. BİLİM TEKNOLOJİ

  3. HongMeng OS Android'in ekosistemini olumsuz etkileyecek

HongMeng OS Android'in ekosistemini olumsuz etkileyecek

HUAWEI, bir süredir kendi işletim sistemi HongMeng OS (Ark OS) üzerinde çalışıyor.

HongMeng OS Android'in ekosistemini olumsuz etkileyecek

HUAWEI, bir süredir kendi işletim sistemi HongMeng OS (Ark OS) üzerinde çalışıyor. Ağustos ayı başında tanıtılması beklenen işletim sistemi, Huawei'nin cihazlarında Android'in yerini alacak.

Huawei'nin iddiasına göre HongMeng OS, Apple'ın iOS ve MacOS işletim sistemlerinden daha hızlı. Dünya genelinde Android kullanıcılarının HongMeng OS'a geçişi sanıldığı kadar kolay olmayacak olsa da, Çin sınırları içinde Android ekosisteminin büyük bir kayba uğraması bekleniyor.

Google'ın Çin sınırları içinde yasaklı olması da HongMeng OS'un önünü açan ve yayılmasını kolaylaştıran bir etken olacak. Huawei'nin 2019 yılı sonu itibarıyla yaklaşık 150 milyon telefon satması beklenirken, gelecek yıl telefonlarını kendi işletim sistemine geçirecek olması önemli bir dönüm noktası olacak. Öte yandan HongMeng OS'u Huawei dışında Çin telefon pazarında etkin olan Vivo ve Oppo gibi markalar tarafından tercih edileceği de düşünülüyor.

Çin'de 9-11 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek Huawei Geliştirici Konferansı'nda ilk kez dünyaya duyurulması beklenen HongMeng OS, kendi uygulama mağazasına sahip olacak.

DHA

HABERE YORUM KAT