1. HABERLER
  2. SİYASET
  3. Hürriyet yazarı Hande Fırat'tan HDP'ye açılan davaya ilişkin yorum: Sanki iktidarın talimatı!

Hürriyet yazarı Hande Fırat'tan HDP'ye açılan davaya ilişkin yorum: Sanki iktidarın talimatı!

Hürriyet yazarı Hande Fırat, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin tarafından açılan HDP'nin kapatılmasına ilişkin davayı yorumlayarak bu konuda 'iktidarın herhangi bir müdahalesinin olmadığını' ifade etti.

Hürriyet yazarı Hande Fırat'tan HDP'ye açılan davaya ilişkin yorum: Sanki iktidarın talimatı!

Hürriyet yazarı Hande Fırat, bugün kaleme aldığı 'HEP'ten bu yana' başlıklı yazısında, HDP'nin kapatılmasına ilişkin başlatılan davaya iktidarın herhangi bir müdalesinin olmadığını belirterek, "HDP'ye kapatma davasının iktidarın talimatı gibi algılanması çok yanlış, iktidarın hiçbir talimatı yok" ifadelerine yer verdi. 

"'SİYASETÇİLER KONUŞTU, YARGI HAREKETE GEÇTİ' İFADESİ DOĞRU DEĞİL"

İktidarda bulunan AK Parti'ye göre konunun siyaset değil yargı kararı olduğunu dile getiren Fırat, 'Siyasetçiler konuştu, yargı harekete geçti' ifadesinin doğru olmadığını belirterek, "Diğer yandan bazı kamuoyu araştırmalarına göre toplumun yüzde 70’i HDP’nin kapatılmasından yana. Siyasetçiler toplumda gördüğü tabloyu dile getirebilirler" şeklinde konuştu. 

"TAMAMI AYNI HAREKETİN PARTİSİ"

Sınırsız özgürlüğün bir başkasının alanını kapatacağını ifade eden Fırat, demokrasinin çıkarlara göre şekillenmesi halinde isminin demokrasi olmayacağını belirterek 1990’larda HEP ile başlayan siyasi yolculuğun, DEP, ÖZDEP, HADEP, DEHAP, DTP, BDP, HDP ile devam ettiğini ve bunların tamamının aynı hareketin partisi olduğunu dile getirdi.

"HİÇBİRİSİ PKK İLE ARASINA MESAFE KOYMADI"

Yalnızca DEHAP'ın kendisini feshettiğini ve diğerlerinin tamamının Anayasa Mahkemesi kararı ile kapatıldığının altını çizen Fırat, kapatılanların yerine kurulan partilerin, bir öncekinden daha sert ve partizan kadrolarla yola çıktığı, hiçbirinin PKK ile arasına mesafe koymadığı görüşünü savundu. 

Berna Akkaya
Gündem ve Teknoloji Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT