1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İBB Başkanı İmamoğlu: İstanbul'un karantina veya tecrite alınması lazım

İBB Başkanı İmamoğlu: İstanbul'un karantina veya tecrite alınması lazım

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu,"İstanbul'un ilçe ilçe karantinayla çözülmesi çok zor. Uzmanlar tarafından varılan genel kanaat; İstanbul'un iki ya da üç hafta karantina veya tecrite altına alınması lazım." dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, video konferans yöntemiyle TV 100'de Ahu Özyurt ve konukları Prof. Dr. Osman Erk ve Prof. Dr. Emre Alkin'in sorularını yanıtladı.

İmamoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

Soru: İlçe bazlı bir karantina gerekli midir?

Ekrem İmamoğlu: İlçe haritasını halk sağlığı başkanı sundu. Şunun altını çizelim sağlık bakanlığının elinde olan verilere bakıyoruz. Bizim de yorumumuz şu: Bahsi geçen noktalarda yoğun bir nüfus var. Böyle yoğunluğun olduğu bölgelerde bulaşma sıkıntılı. İstanbul'un ilçe ilçe karantinayla çözülmesi çok zor. Uzmanlar tarafından varılan genel kanaat; İstanbul'un iki ya da üç hafta karantina veya tecrite altına alınması lazım.

Soru: Belediye borçları ödenecek mi?

İmamoğlu: 5 artı 5 yıl kötü yönetilmiş bir İstanbul devraldık. Borçlu bir ekonomisi var İBB'nin.

İBB iştirakleri ve kendi bütçesiyle beraber şu son bir ay içindeki gelir kaybı 1 milyarı aştı. 

Türkiye'deki bütün belediyelere ek ödenek sağlanması ek bütçe sağlanması şarttır.

İBB'ye 415 bin kişi yardım için başvurdu. 

BAĞIŞ TARTIŞMASI 

Biz vatandaşımızdan bağış almıyoruz mu sanılıyor? Elbette alıyoruz. Bu yasal olarak bize tanımlanan bir şey zaten. Her yerde söyledim: Vakıfbank ve birkaç banka daha usülsüzlük yapmıştır. Yasal yollara başvurduk. Soruşturma açmak istiyorsanız, Ekrem İmamoğlu burada. Açın, hesap versin.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kurduğu İstanbul Vakfı var. Biz onu da kullanmak için Valiliğe başvurumuza yaptık. Bu vakfı aktif hale getirmek istiyoruz. Sabırla Valiliğin imzasını bekliyoruz. Hiç kimse bizi yardımlaşma hızımızdan vazgeçiremez. Her gün binlerce aileye yardım yapıyoruz.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum