1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İBB deprem harcamalarını iki buçuk katına çıkardı

İBB deprem harcamalarını iki buçuk katına çıkardı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan kararla, deprem harcamaları 2019 yılına göre iki buçuk kat artırıldı ve 341 milyon liraya çıkarıldı.

İBB deprem harcamalarını iki buçuk katına çıkardı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, olası İstanbul depremi ile ilgili olarak hazırlık çalışmalarında kullanılacak bütçede iyileştirme yaptı. Geçtiğimiz yıl için 147,7 milyon lira olan ödenek iyileştirilerek 341 milyon liraya yükseltildi. Bu iyileştirme kapsamında ödenek iki buçuk kat artırılmış oldu. 

2019 yılında deprem harcamaları için İBB bütçesinden ayrılan payın önemli bölümü kullanılmadı. 2019’da İBB bütçe tasarısında Deprem Risk Yönetim ve Kentsel İyileştirme Harcamaları için 1 milyar 12 milyon TL ödenek ayrıldı. Yıl sonunda, ayrılan ödeneğin yüzde 14,5’i kullanılarak 147,7 milyon TL harcandı.

Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı ile Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü, ayrılan bütçenin yüzde 55’ini kullandı. Böylelikle bütçede öngörülen rakamın yarısından biraz fazlası kullanılmış oldu. 2019’da Deprem Risk Yönetim ve Kentsel İyileştirme harcamalarında personel, sosyal güvenlik kurumlarına devlet primi ile mal ve hizmet alım giderlerine ayrılan 83,1 milyon TL’lik kaynağın ise tamamı kullanıldı.

Konu ile ilgili olarak açıklamada bulunan Mali İşlerden Sorumlu İBB Genel Sekreter Yardımcısı Turgut Önbilgin, "Depreme yönelik yapılacak harcamaların öz kaynak yerine finansman ve uzun vadeli krediler yoluyla çözülmesi gerekmektedir. Aynı yolun izlenilmesi, İBB bütçesi için yönetilemez ve pahalı bir tercih olur." dedi.

HABERE YORUM KAT