1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İBB toplanma ve geçiçi barınma alanlarını açıkladı

İBB toplanma ve geçiçi barınma alanlarını açıkladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından, 39 ilçenin toplanma ve geçiçi barınma alanları belirlendi.

İBB toplanma ve geçiçi barınma alanlarını açıkladı

İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı, 39 ilçenin toplanma ve geçici barınma alanlarını belirledi.

Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı, alanların seçiminde Karar Destek Modeli'ni uyguladı. Uygulanan modelde ise, toplanma alanı seçim kriterleri saptandı. Puanlama yöntemi uygulandı ve AFAD, AKOM, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, Park ve Bahçeler Müdürlüğü ile birçok kurumun içinde yer aldığı bilimsel altlıklara dayalı olacak şekilde bir model ortaya konuldu.

BİR ÇOK ALAN HAKKINDA DETAYLI BİLGİ VERİLDİ

Model; mülkiyet, büyüklük, ulaşım ve erişilebilirlik, konum ve çevresel ilişkiler, kullanılabilirlik ve çok fonksiyonluluk ile altyapı ve doğal yapı gibi kriterlerden oluştu.

Yapılan açıklamada ise açıklamada, "Ortaya çıkan bu modelle; afet anında binadan toplanma alanına, sonrasında toplanma alanından geçici barınma alanına erişimi sağlayacak olan tahliye koridorları ve tahliye güzergahları, yaya ve taşıt için ayırımları yapılarak belirlendi ve afet anındaki eylem planı oluşturuldu" denildi.

bolge gundm

TOPLANMA ALANLARI İKİYE AYRILDI

Tespiti yapılan toplanma alanlarının büyüklüklerine, fonksiyonlarına ve içerdiği hizmetlere göre ikiye ayrıldığı belirtildi. Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Toplanma alanlarından sonra tahliyenin sağlanacağı Geçici Barınma Alanları, yine karar destek modeli izlenerek belirlendi. Geçici Barınma Alanlarının, afet sonrası etkilenen insanların geçici süreli barınma ve akut şoku atlatmalarını sağlayacak alt yapıya sahip, insanların en temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde elektrik, su, kanalizasyon, haberleşme gibi sistemlerin kullanılabilir hazır halde olması gerekiyor." 

Belirlenen alanlara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz!

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum