1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İBB'den kar yağışı uyarısı: Buzlanma ve don var

İBB'den kar yağışı uyarısı: Buzlanma ve don var

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yaptığı açıklama ile yarın(perşembe) öğleden sonra karla karışık yağmur ve aralıklarla hafif kar beklendiğini açıkladı. İBB, ayrıca yollarda gizli buzlanma ve don olaylarına karşı da sürücülere uyarıda bulundu. Uzmanlar da vatandaşları soba ve baca gazı zehirlenmelerine karşı uyardı.

İstanbul'da beklenen kar yağışı için İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB) uyarı yaptı. İBB'den yapılan açıklamada, "Boğaz çevresi ile Anadolu yakasında görülmesi beklenen yağışların şehir merkezinde karla karışık yağmur ve aralıklarla hafif kar, yüksek kesimlerde (Arnavutköy, Sarıyer, Beykoz, Şile, Aydos, Kurtköy vb.) kar şeklinde yağacağı tahmin ediliyor" denildi.

İBB'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Türkiye’nin kuzey ve doğu kesimlerinin yarın (23.01.2020 Perşembe) Karadeniz üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına gireceği tahmin edilirken, İstanbul’da yarın öğle saatlerinden itibaren rüzgârın kuzeyli yönlerden kuvvetlenmesi (40-60km/s) beraberinde sıcaklıkların da kar değerlerine gerilemesi bekleniyor.Özellikle Boğaz çevresi ile Anadolu yakasında görülmesi beklenen yağışların şehir merkezinde karla karışık yağmur ve aralıklarla hafif kar, yüksek kesimlerde (Arnavutköy, Sarıyer, Beykoz, Şile, Aydos, Kurtköy vb.) kar şeklinde yağacağı tahmin ediliyor.

GİZLİ BUZLANMA VE DON BEKLENİYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ekipleri, bir gün süre ile etkili olması beklenen fırtına ve yağması muhtemel kar yağışına karşı ana cadde ve meydanlarda hazır bekletiliyor. Çalışmalar AKOM’dan koordine ediliyor.Öte yandan, yağışın ardından açacak gökyüzü nedeniyle havanın ayaz yapması, bu nedenle köprü ve viyadükler başta olmak üzere yollarda kırağı (gizli buzlanma) ve don olayları yaşanması bekleniyor. Sürücülerin kar lastiği kullanması, yollardaki buzlanma uyarılarına özellikle dikkat etmesi isteniyor. Uzmanlar, vatandaşların ev ve iş yerlerinde soba ve baca gazı zehirlenmesine karşı dikkatli olması uyarısında da bulunuyor."

HABERE YORUM KAT