1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İBB’den YGS’ye girecek öğrencilere destek

İBB’den YGS’ye girecek öğrencilere destek

Yüksek Öğrenime Geçiş Sınavı ve Lisans Yerleştirme Sınavı'na hazırlık esnasında öğrenci ve ailelerine destek olmak amacıyla İstanbul Büyükşehir...

İBB’den YGS’ye girecek öğrencilere destek

Yüksek Öğrenime Geçiş Sınavı ve Lisans Yerleştirme Sınavı'na hazırlık esnasında öğrenci ve ailelerine destek olmak amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanlığı Sağlık ve Hıfzıssıhha Müdürlüğü Eğitim Birimi tarafından psikolojik destek seminerleri veriliyor.

Bu yıl 12 Mart 2017 Pazar Günü yapılacak Yüksek Öğretime Geçiş Sınavına (YGS) 2 milyon 265 bin 902 öğrenci girecek. 1 milyon 600 bin 49 öğrenci de LYS'ye girerek yüksek öğrenime hak kazanmaya çalışacak.

12 Mart 2017 Pazar günü gerçekleştirilecek olan YGS öncesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanlığı ve Hıfzıssıhha Müdürlüğü, hem ailelerin bilinçlendirilmesi hem de öğrencilerin potansiyellerini ortaya koyabilmeleri için çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda, İstanbul genelinde "Sınav Kaygısı", "Sınav Kaygısında Ailenin Rolü", "Verimli Ders Çalışma", "Verimli Ders Çalışmada Ailelere Öneriler" başlıkları altında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda özel seminerler veriliyor.

Öğrenci ve ailelerine yönelik psikoeğitimlerle destek

Alanında uzman psikologlar tarafından düzenlenen seminerlerden 18'incisi Kartal Yüksel İlhan Alanyalı Fen Lisesi'nde gerçekleştirildi. Uzman Klinik Psikolog Derya Yalçınkaya tarafından verilen seminerin başlığı "Sınav Kaygısı" oldu. Yaklaşık 300 öğrencinin takip ettiği seminerde; "Kaygı Nedir", "Sınav Kaygısı Nedir", "Korku ve Kaygı Farkı", "Sınav Kaygısının Nedenleri", "Sınav Kaygısının Belirtileri" ve "Sınav Kaygısı ile Başa Çıkma Yöntemleri" üzerine öğrenciler bilgilendirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yüksek öğrenime geçiş ve yerleştirme sınavlarına girecek öğrencilere ve ailelerine destek olmak amacıyla 2017 Ocak ayından bu yana 8 bin 823 öğrenciye seminer ve bireysel danışmanlık hizmeti verdi. Sınav Kaygısını Önleme Ailenin Rolü konusunda da 2017 Ocak ayından bugüne 196 aileye, ebeveyne ulaşılarak öğrencilere sağlıklı bir sınav hazırlı desteği sağlanması için danışmanlık hizmeti sundu.

YGS'de toplu ulaşım ücretsiz

12 Mart Pazar günü YGS sınavına girecek öğrenciler ile görevliler; İstanbul'da hizmet veren İETT otobüsleri, metrobüs, halk otobüsleri, Otobüs AŞ, metro, füniküler, tramvay, teleferik, şehir hatları vapurları ile özel deniz motorlarına ücret ödemeyecek.

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT