1. HABERLER

  2. YEREL

  3. İbnül-Emin Mahmut Kemal İnal Anıldı

İbnül-Emin Mahmut Kemal İnal Anıldı

İbnül-Emin Mahmut Kemal İnal Anıldı
      Pendik Belediyesi tarafından düzenlenen ve yoğun bir katılımın olduğu İbnül-Emin Mahmut Kemal İnal Anma Programı’nda tarihçi yazarın hayatı ve çalışmaları anlatıldı. Aynı zamanda iyi bir  arşiv ustası ve sohbet adamı  olan İbnül-Emin’in  dikkat çeken ‘Son Sadrazamlar ‘ ve ‘Son Asır Türk Şairleri’ eserlerine de değinildi.
 
 
      Pendik Belediyesi tarafından tarihçi, yazar, müzeci ve mutasavvıf İbnül-Emin Mahmut Kemal İnal’ı anma programı düzenlendi. Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde düzenlenen programın moderatörlüğünü Sadık Yalsızuçanlar yaparken; Dursun Gürlek, Prof. Dr. Abdullah Uçman ve Uğur Derman, Mahmut Kemal İnal’ın hayatını ve çalışmalarını anlattılar. İbnülemin’in son dönemlerde yetişmiş iyi bir tarihçi, nüktedan, sohbet adamı ve hiciv ustası olduğunu belirten Dursun Gürlek, ölümüne kadar yaşadığı konaklarında sohbet ve musiki programları düzenlediğini kaydetti. İbnülemin’inseyyid ve Nakşi tarikatına mensup olduğunu söyleyen Gürlek; “Mahmut Kemal İnal, çok iyi derecede Türkçe, Arapça, Farsça ve Fransızca biliyordu. Kendisinin hafızası çok kuvvetliydi. Son dönem tarihi ile ilgili önemli eserleri var. ‘Son sadrazamlar’ eserinde Osmanlı Devleti’nin son 36 sadrazamını kaleme almıştır. Birçoğu ile de bizzat görüşmüştür.”dedi. 
 
 566 şairin hayatını kaleme aldı
 
      İbnül-Emin’in çok zengin bir kütüphanesi olduğunu ve bunu hayattayken İstanbul Üniversitesi’ne bağışladığını belirten Prof. Dr. Abdullah Uçman, kendisinin çok özel hocalar tarafından yetiştirildiğini vurguladı. Yıldız Evrakı’nın tasnifi görevi verilen İbnülemin için bir dönüm noktası olduğunu söyleyen Uçman, “Burada görevdeyken İbnülemin, 1909 yılı öncesinin yer aldığı binlerce dokümanı açığa çıkarmıştır. II. Abdulhamid’in tahttan indirilmesi, V. Murat ve Mithat Paşa ile ilgili önemli makaleleri vardır. Ayrıca ‘Son Asır Türk Şairleri’ eseri ile bilinen ve bilinmeyen 566 şairin hayatını kaleme aldı.”.dedi. Uğur Derman ise Mahmut Kemal İnal’ın isminin başında kullandığı ‘İbnül-Emin’i babası Seyyid Mehmet Emin Paşa için kullandığını ve anlamının ‘Emin oğlu’ anlamına geldiğini ifade etti.

HABERE YORUM KAT