1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ICAS, Moldova’da hizmet vermeye hazırlanıyor

ICAS, Moldova’da hizmet vermeye hazırlanıyor

Türk Standartları Enstitüsünün uluslararası uygunluk değerlendirme şirketi ICAS ile Moldova hükümeti arasında işbirliği protokolü imzalanması için...

ICAS, Moldova’da hizmet vermeye hazırlanıyor

Türk Standartları Enstitüsünün uluslararası uygunluk değerlendirme şirketi ICAS ile Moldova hükümeti arasında işbirliği protokolü imzalanması için çalışma başlatıldı.

TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz, ICAS ile Moldova arasında işbirliği imkanlarını değerlendirmek amacıyla, Moldova Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Octavian Calmic'in daveti üzerine resmi ziyaret gerçekleştirdi. İki gün süren ziyaret kapsamında Korkmaz, Moldova Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Octavian Calmic, Moldova Akreditasyon Kurumu Başkanı Eugenia Spoila ve Moldova Standartlar Enstitüsü Genel Müdürü Yuri Socol ile görüştü. Avrupa Birliği ile imzaladığı Serbest Ticaret Anlaşması çerçevesinde, standardizasyon ve uygunluk değerlendirme alanlarında entegrasyon sürecine yönelik çalışmalar gerçekleştiren Moldova hükümeti, bu sürece ilişkin çalışmalarını ICAS ile işbirliği içinde yapmayı hedefliyor. Ziyaret sırasında ICAS'ın bu ülkede her iki alanda gerçekleştirebileceği yatırımlar masaya yatırıldı.

İşbirliği protokolünün önümüzdeki aylarda imzalanması planlanıyor

Görüşmelerde Moldova'nın öncelikle ihtiyaç duyduğu tıbbı cihazların kalibrasyonu alanında laboratuarın ICAS tarafından kurulması, öte yandan Avrupa Birliği direktiflerine uygun otomotiv servisi hizmetlerinin de ICAS tarafından verilmesi konularında görüş birliğine varıldı. Korkmaz ve Moldova hükümet yetkilileri, görüş birliğine varılan bu konularda işbirliği protokolü hazırlanması için çalışma başlattı. İşbirliği protokolünün önümüzdeki aylarda imzalanması planlanıyor.

BASB Genel Kurulu Kişinev'de yapılacak

Korkmaz ile Calmic arasında gerçekleşen görüşmelerde ayrıca Bölgelerarası Standardizasyon Birliği'nin (BASB) 26. Genel Kurulu'nun Nisan ayında Kişinev'de yapılması karara bağlandı.

Korkmaz, Moldova programında Türkiye'nin Kişinev Büyükelçisi Hulusi Kılıç'ı da ziyaret ederek iki ülke muadil kuruluşları arasında işbirliği konularıyla ilgili görüş alışverişinde bulundu. Kılıç, Moldova'nın Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde standardizasyon ve uygunluk değerlendirme konularında TSE'nin rehberliğine ihtiyaç duyduğunu söyledi ve enstitüyü Moldova'ya yatırım yapmaya çağırdı.

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.