1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. İçişleri Bakanlığı açıkladı: 81 ilde denetim yapılacak

İçişleri Bakanlığı açıkladı: 81 ilde denetim yapılacak

İçişleri Bakanlığı, koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında yarın 81 ilde çok sayıda işletmenin denetleneceğini duyurdu. Ayrıca halka açık yerlerde maske ve sosyal mesafe denetimi de yapılacak.

İçişleri Bakanlığı açıkladı: 81 ilde denetim yapılacak

Kontrollü sosyal hayat döneminde Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından belirlenerek yayımlanan rehberlerde yer alan kurallara ve alınması gereken önlemlere ilişkin sorumlulukların yerine getirilip getirilmediğinin düzenli olarak denetlenmesi amacıyla 81 İl Valiliği talimatlandırıldığı belirtildi.

DENETLENECEK İŞ YERLERİ

Daha önce genelgelerle her bir işyeri/faaliyet alanı için alınması gereken önlemler belirlendiği hatırlatılan genelgede, bu kapsamda ticari taksiler, pazar yerleri, sosyete pazarları, şehir içi ve şehirler arası toplu ulaşım araçları, camiler, lokanta, restoran, kafe, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, çay bahçesi, sahil bantları, dernek lokalleri, düğün ve nikah yapılan yerler, internet kafe/salon ve elektronik oyun yerleri, berber/kuaför/güzellik merkezi, alışveriş merkezleri, park/piknik alanları vb. yerler, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, SPA ve spor merkezleri ile sinema, tiyatro ve diğer kültürel aktivite yerleri, lunapark ve tematik parkların; valiler yönetim ve koordinasyonunda tüm illerde 8 Temmuz 2020 Çarşamba günü denetimleri gerçekleştirilecek.

İçişleri Bakanlığı açıkladı: 81 ilde denetim yapılacak

SOSYAL MESAFE VE MASKE DENETİMİ

Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünce başta şehir içi ya da şehirlerarası toplu ulaşım araçları olmak üzere vatandaşların toplu olarak bulunduğu/bulunabileceği halka açık park, bahçe, meydan, cadde, sokak ve benzeri yerlerde maske, fiziki mesafe ve bu alanlar için belirlenmiş diğer kuralların denetimine yönelik gerekli planlama ve hazırlıklar yapılacak.

Denetim ekipleri, her bir iş kolu ya da mekânın uzmanlık bilgisi göz önünde bulundurularak ilgili kamu kurum ve kuruluşları (kolluk, yerel yönetimler, il/ilçe müdürlükleri vb.) ile meslek odalarının temsilcilerinden oluşacak şekilde düzenlenecek.

İçişleri Bakanlığı açıkladı: 81 ilde denetim yapılacak

İçişleri Bakanlığı açıkladı: 81 ilde denetim yapılacak

Bölge Gündem
Editör Ekibi
HABERE YORUM KAT