1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. İçişleri Bakanlığından Market Tedbirleri Genelgesi! O ürünlerin satışları yasaklandı

İçişleri Bakanlığından Market Tedbirleri Genelgesi! O ürünlerin satışları yasaklandı

İçişleri Bakanlığının 81 ilin valiliklerine gönderdiği "Market Tedbirleri" konulu genelgesine göre zincir marketlerde temel gıda ürünlerinin dışında kalan ürünlerin satılmasına izin verilmeyecek.

İçişleri Bakanlığından Market Tedbirleri Genelgesi! O ürünlerin satışları yasaklandı

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada 81 ilin valiliklerine "Market Tedbirleri" konulu genelge gönderildiği ifade edildi. 

Söz konusu genelgede tam kapanma sürecinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili usül ve esasların belirlenerek, valilere duyurulduğu anımsatıldı. 

Buna göre sokağa çıkma kısıtlaması sırasında temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması amacıyla muafiyet kapsamında bulunan iş yerleri dışında tüm ticari işletme, iş yeri ve/veya ofislerin kapalı olacağı belirtilmiş, vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçlarını karşılamakla sınırlı olacak şekilde bakkal, market, fırın, kasap, manav, kuruyemişçi ve tatlıcıların tam kapanma döneminde 10.00 - 17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceği, zincir ve süper marketlerin pazar günleri kapalı kalacağı belirlenmişti. 

İçişleri Bakanlığından Market Tedbirleri Genelgesi! O ürünlerin satışları yasaklandı

YOĞUNLUKLARIN ÖNÜNE GEÇİLMESİ İÇİN TEDBİRLER ALINDI 

Genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında marketlerde oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek amacıyla ilgili Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan tedbirler şu şekilde sıralandı: 
 
-Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşlarımızın zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

-7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek. 

İçişleri Bakanlığından Market Tedbirleri Genelgesi! O ürünlerin satışları yasaklandı

BU ÜRÜNLERİN SATIŞI YAPILMAYACAK

Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.

-Başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin tebliğler ve kontroller eksiksiz yerine getirilecek. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT