1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. İçişleri Bakanlığından yeni koronavirüs genelgesi: Yarın başlıyor

İçişleri Bakanlığından yeni koronavirüs genelgesi: Yarın başlıyor

İçişleri Bakanlığı, ülke genelinde yarın 'Sağlık için, hepimiz için' sloganı ile en kapsamlı koronavirüs denetiminin yapılacağını duyurdu.

İçişleri Bakanlığından yeni koronavirüs genelgesi: Yarın başlıyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yarın Türkiye genelinde yapılacağını açıkladığı koronavirüs denetimine ilişkin olarak bakanlık 81 ilin valiliğine ek genelge gönderdi.

Genelgede, Kovid-19 salgınının görüldüğü andan itibaren, Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda salgının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirildiği hatırlatıldı. İçerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminde temel prensipler olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra tüm iş kolları ve yaşam alanları için belirlenen tedbirlere uyulması salgınla mücadelenin başarısı açısından büyük önem arz ettiği vurgulandı.

İçişleri Bakanlığından yeni koronavirüs genelgesi: Yarın başlıyor

"VAKA SAYILARI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULDUĞUNDA..."

Bu çerçevede farklı tarihlerde çıkarılan genelgelerle belirli aralıklarla veya belirli günlerde denetimler yapılması hususunda valilikler talimatlandırıldığı ifade edildi. Gelinen aşamada, son günlerdeki vaka sayıları da göz önünde bulundurulduğunda, hayatın her alanında mevcut tedbirlere uyulmasının öneminin bir kez daha ortaya çıktığının altı çizilen genelgede, bu sebeple ülke genelinde en kapsamlı korona virüs tedbirleri denetimi yapılacağı belirtildi.

"SAĞLIK İÇİN HEPİMİZ İÇİN"

Bu kapsamda, 6 Ağustos Perşembe (yarın) günü tüm il ve ilçelerde, bizzat valiler, kaymakamlar, belediye başkanları, ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve personeli, meslek odaları, genel kolluk birimleri (polis, jandarma, sahil güvenlik) ve özel kolluk birimlerinin (zabıta, özel güvenlik vb.) katılımıyla “Sağlık için hepimiz için” sloganı ile bugüne kadarki en kapsamlı koronavirüs denetim gerçekleştirilecek.

İçişleri Bakanlığından yeni koronavirüs genelgesi: Yarın başlıyor

DENETLENECEK YERLER

Denetimlerde  konaklama tesisleri, alışveriş merkezleri, pazar yerleri, sosyete pazarları, lokanta, kafe, restoran, kahvehane, kıraathane, çay bahçesi, düğün ve nikah yapılan yerler, berber, kuaför, güzellik merkezleri, internet kafe, salon ve elektronik oyun yerleri, şehir içi ve şehirler arası toplu ulaşım araçları, ticari taksiler, taksi durakları, park/piknik alanları, lunapark, tematik parklar ve bilumum yaşam alanlarını ekiplerce denetlenecek.

İçişleri Bakanlığından yeni koronavirüs genelgesi: Yarın başlıyor

DENETİMLERDE BİLİNÇLENDİRME ESAS OLACAK

Öte yandan denetim ekipleri, her bir iş kolu ya da mekanın uzmanlık bilgisi göz önünde bulundurularak ilgili kamu kurum ve kuruluşları (kolluk, yerel yönetimler, il ve ilçe müdürlükleri vb.) ile meslek odalarının temsilcilerinden oluşacak şekilde belirlenecek.

Denetimler sırasında rehberlik edici ve bilinçlendirmeye yönelik faaliyetlere ağırlık verilecek.

HABERE YORUM KAT