1. HABERLER

  2. TUZLA

  3. İçmeleri Yeni Bir Çehreye Kavuşturacak

İçmeleri Yeni Bir Çehreye Kavuşturacak

İçmeleri Yeni Bir Çehreye Kavuşturacak
Tuzla Belediyesi’nin kent içi trafik sorununu çözmek için hazırladığı İçmeler Kavşak Rehabilitasyon projesinde imzalar atıldı. Binaların hak sahipleriyle yapılan anlaşma sonucu, 8 bina yıkılacak, yerine ise 13 katlı modern bir yapı inşa edilecek. Proje tamamlandığında içmeler kavşağında yoğunlaşan trafik sorununun çözüleceği gibi bölge, plansız olmaktan çıkıp modern bir görüntüye sahip olacak.


İmzalar atıldı tüm Tuzla’ya Hayırlı Olsun


Tuzla’da kentsel dönüşüm projesi, imar hakları artırılan ve projesi belediye meclisinden geçen İçmeler Kavşak Rehabilitasyon projesiyle başladı. İlk etapta, projenin uygulanacağı yerdeki hak sahipleriyle tek tek görüşen Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, hazırladıkları projeyi, hak sahiplerinin projedeki kazanımlarını ayrıntılarıyla anlattı.


İmzalar Atıldı


Hak sahipleri ile varılan anlaşma sonucunda, bölgenin imar haklarını artıran yeni proje Tuzla Belediyesi tarafından Büyükşehir Belediye meclisine sunuldu. Belediye meclisinden geçmesinin ardından hak sahipleri ile imzalar Tuzla Belediyesi meclis salonunda atıldı.


Noter huzurunda gerçekleşen imza töreninden önce 21 hak sahibine Belediye Başkan Yardımcısı Serhan Kural tarafından gerekli bilgilendirmeler yapıldı. İnşaat sürecinde ve sonraki aşamalar hakkında açıklamaların yapılmasının ardından, müteahhit firma Tuzyap A.Ş ve hak sahipleri tarafından karşılıklı imzalar atıldı. 


İçmeleri Yeni Bir Çehreye Kavuşturacak


Toki, Kiptaş ve özel sektör tarafından yapılan toplu konutları, dört sanayi bölgesini, Formula 1 yarışlarının sergilendiği İstanbul Parkı ve iki üniversiteyi, E-5’e bağlayan İçmeler kavşağı, gelen yatırımlarla trafiğin yoğun olduğu bir yer haline geldi. Bölgede 20-25  yıl önce yapılan imarsız binaların olması hem trafik keşmekeşine sebep oluyor hem de  trafik sorununun çözümünü zorlaştırıyordu.


Kentsel dönüşüm projesi kapsamında düzenlenen İçmeler Kavşak Rehabilite projesi; kamulaştırma yapılmadan, imar planı ile trafik sorununu çözüme kavuşturan örnek bir proje.  Yapılan anlaşma çerçevesinde, 2400 metrekare alanda bulunan imarsız 8 bina yıkılarak yerine 1560 metrekarelik 13 katlı modern bir bina yapılacak.  Açığa çıkan yerler ise yola dahil edilerek trafik sorunu ortadan kaldırılacak.


Tuzla ve İstanbul’a Katkı Sağlayacak


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın projeye büyük destek verdiğini söyleyen Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı “Büyükşehir Belediye başkanımızın Fikirtepe’de başlattığı Kentsel Dönüşüm Projesi, bizim bu projemize ilham kaynağı oldu. Projenin hayata geçmesinde kendisinden büyük destek aldık” dedi.


İçmeler Kavşak Rehabilite projesinin tamamlanmasıyla Tuzla’nın büyük bir prestij kazanacağını belirten Başkan Yazıcı “ proje sonuçlandığında, Tuzla’da çok az rastladığımız trafik yoğunluğu da ortadan kalkmış olacak. Yıkacağımız sekiz binanın yerine yapılacak bina ise İçmeler bölgesinin yenilenmesi adına örnek bir yapı olacak. Bu proje, sadece Tuzla’ya değil İstanbul’un modern şehircilik anlayışına katkı sağlayacak” dedi.


Proje Kapsamında Yapılanlar


İmarı bulunmayan, 2400 metrekare alanda bulunan mevcut 8 bina yıkılarak yerine1560 metrekare alana 13 katlı bina yapılacak. Toplamda 48 daire ve 17 dükkanın yer alacağı binada hak sahiplerine birebir takas yapılıyor.106 ila 133 metrekare arası değişen dairelerden 30 u hak sahiplerine diğer 18 daire ise müteahhit firmaya kalıyor.


Yapım Süresince Kiralar Karşılanacak


Kat karşılığı yapımı tamamlanacak olan proje, hak sahiplerine TUZYAP AŞ. tarafından anahtar teslimi olarak iade edilecek. İş tamamlama süresi başlangıcından itibaren 12 ay olarak belirlenen projede, inşaat süresince evlerinden tahliye edilen vatandaşların kira bedelleri müteahhit firma TUZYAP A.Ş tarafından karşılanacak.


Her İki Taraf Kazandı


İlk imzayı atan Binnet Atalayın, dönüşüm projesinden gayet memnun olduğunu ifade ederek “şans bu kez yüzümüze güldü” dedi. 90 yaşındaki Sırma Aydoğar ile birlikte gelen çocukları, imzalarını attıktan sonra, böylesi modern ve güzel bir projeye dahil olduklarından dolayı mutlu olduklarını ifade ederken, hak sahibi Ayhan Ercan “Daha önce burada bir iki bina sahibi ile birleşerek buna benzer bir bina yapma hayalimiz vardı..Belediyenin, bizim de düşüncelerimizi kapsayacak bir projeyi hayata geçirmesi  bizleri ayrıca memnun etti.” Anlaşmayı imzalayan Şirin İşbaralı “İmzayı attık.Çok memnunuz. Hem devlet hem biz kazandık. Vin vin oldu” dedi.


HABERE YORUM KAT