1. HABERLER
  2. EKONOMİ
  3. Ifo-Çin’den gelecek misilleme ek gümrük vergilerinden ABD zararlı çıkabilir

Ifo-Çin’den gelecek misilleme ek gümrük vergilerinden ABD zararlı çıkabilir

Almanya merkezli Ifo Ekonomik Araştırmalar Merkezi, ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin'e uygulayacağını söylediği ek gümrük vergilerinin Çin'i olumsuz etkilemesinin yanında ABD, Avrupa Birliği (AB) ve Birleşik Krallık'a çeşitli avantajlar sağlayabileceğini fakat Pekin'in misilleme önlemlerinin...

Ifo-Çin’den gelecek misilleme ek gümrük vergilerinden ABD zararlı çıkabilir

Almanya merkezli Ifo Ekonomik Araştırmalar Merkezi, ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin'e uygulayacağını söylediği ek gümrük vergilerinin Çin'i olumsuz etkilemesinin yanında ABD, Avrupa Birliği (AB) ve Birleşik Krallık'a çeşitli avantajlar sağlayabileceğini fakat Pekin'in misilleme önlemlerinin de ABD avantajını dezavantaja çevirebileceği uyarısını yaptı.

Ifo, Çin'den gelebilecek söz konusu misilleme önlemlerin AB ve Birleşik Krallık üzerinde daha fazla avantaj sağladığına dikkat çekerken, Ifo araştırmacısı Marina Steininger konuyla ilgili şu yorumu yaptı:

"Eğer ABD'nin Çin ürünleri üzerindeki ek gümrük vergileri Çin ihracatının azalmasına yol açarsa, AB üye ülkeleri ABD'ye daha fazla ihracat yapabilecek bir konuma ulaşır. Fakat hem Birleşik Krallık, ABD ve AB'ye yönelik olumlu etkiler ve hem de Çin'e yönelik olumsuz sonuçlar kısıtlı bir durumda."

Steininger'in yanında Ifo Başkanı Clemens Fuest de "Her şeye rağmen, ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı, halihazırda kırılgan olan küresel ekonomideki tüketici ve yatırımcı güvenini zayıflatarak dünya genelinde olumsuz etkilere sebep oluyor" dedi.

Ifo açıklamasına göre ABD'nin 300 milyar dolar değerindeki Çin ürününe yüzde 10 ek gümrük vergisi uygulaması, Almanya'ya 94 milyon euro, Fransa'ya 129 milyon euro, İtalya'ya 183 milyon euro, İspanya'ya 25 milyon euro ve Birleşik Krallık'a 86 milyon euro ek gelir sağlayacak. Bunun yanında söz konusu ek gümrük vergilerinin, Çin'de 24.8 milyon euro zarara sebep olabileceği öngörülürken, Steininger "Bu durum, tek taraflı ABD ek gümrük vergilerinin üreticilerine avantaj sağlayarak gelirlerini artırmasından kaynaklanıyor" dedi.

Steininger ayrıca, ek gümrük vergilerinin hanehalkı alım gücünü zayıflatması ve reel ücreti azaltmasıyla ABD tüketicisine de zarar verebileceğini belirtti. Bunun yanında Steininger, ek gümrük vergilerinin ithal ürünleri pahalılaştırmasıyla daha önce ithalatı yapılan malların yerel üretimle karşılanabileceğini vurguladı ve ekledi:

"Bu gelişme, ithalatın azalmasına ve yerel üretim talebini artırarak olumlu reel gelir etkilerine sebep olacaktır."

Bunun yanında, Çin'in de ABD ürünlerine ek yüzde 10 gümrük vergisi uygulaması durumunda zararının 21.6 milyon euroya yükselebileceği, ABD gelirlerinde ise 1.5 milyon euro düşüşe yol açabileceği belirtildi. Çin'in misilleme ek gümrük vergisi uygulamasıyla ayrıca, Almanya'da 323 milyon euro, Fransa'da 168 milyon euro, İtalya'da 231 milyon euro, İspanya'da 25 milyon euro ve Birleşik Krallık2ta 58 milyon euro ek gelir elde edilebileceği vurgulandı.

DHA

HABERE YORUM KAT