1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İhracatçılar, Şeker Kurumu’nun yerine gelen komitede görev almak istiyor

İhracatçılar, Şeker Kurumu’nun yerine gelen komitede görev almak istiyor

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete, "Sayın Başbakanımızın Şeker Kurumunu kapatacağını...

İhracatçılar, Şeker Kurumu’nun yerine gelen komitede görev almak istiyor

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete, "Sayın Başbakanımızın Şeker Kurumunu kapatacağını açıklaması bizleri çok mutlu etti. Geçtiğimiz dönemde üretim kapasitesini artırmak isteyen ihracatçılara Şeker Kurumu engel oluyordu. Yeni kurulacak komitede bir ihracatçının bulunması sektörün daha güçlü bir şekilde ilerlemesini sağlayacaktır" dedi.

Tarım Bakanlığı bünyesinde kurulacak şeker komitesinde ihracatçılara da yer verilmesi gerektiğine vurgu yapan Mete, "Türkiye'nin 2,5 milyon ton şeker üretiminin olduğu yerde bunun yaklaşık yüzde 15'ini kullanan sektörün temsilcilerinin orada olmaması söz konusu olmamalı. Hakkımızda kararlar alınırken bizim orada olmamamız uygun değil. Asıl sorunu üretim yapan sanayici yaşıyor. Özel bir kurum oluşturulduğunda, yapı düzgün olmayınca tek yönlü bir kurum haline gelir" dedi.

Geçtiğimiz dönemde üretim kapasitesini artırmak isteyen ihracatçılara Şeker Kurumu'nun engel olduğuna vurgu yapan Mete, "Sanıyorum bundan sonra böyle sıkıntılar yaşamayacağız. Şeker Kurumu'nun kapatılması ile rekabet ortamı da geliştirilecek. Kotalar eşit şekilde dağıtılırsa veya kotalar tamamen kaldırılırsa rekabet ortamı artacaktır. Glikoz kullanan sanayici arkadaşlarımızın hepsinin maliyeti bir nebze olsun aşağı düşecektir. Bunun da üretime, ihracata katkısı olacaktır" dedi.

Amacının ülkenin sanayicisine, ihracatına hizmet etmek olan Şeker Kurumu'nun, 19 Nisan 2001 tarihinde kamu tüzel kişiliğine haiz olarak kurulduğunu ve sanayicilerin yanında durmadığını ifade eden Mete şöyle konuştu: "Şeker piyasasını denetleyen kurumun şekerle yapılan üretimlerin üretim sürecinden haberi yok. Laboratuvar sonuçları güvenilir değil. İnsanları töhmet altında bırakıp, depoları basıldı. Şeker bittiğinde şekerin bittiğini bize söylemediler, 6 ay piyasa şekersiz kaldı, şeker fabrikaları ücretleri artırdı, karaborsa oluşturuldu. Tüketiciler grubun içinde değildi, yani kurumun içinde sektörü temsil eden kimse yoktu".

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT