1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. İl Sağlık Müdürlüğü duyurdu: Karabükte uyuz vakalarında artış var!

İl Sağlık Müdürlüğü duyurdu: Karabükte uyuz vakalarında artış var!

Son dönemlerde adını sık sık duyduğumuz uyuz vakalarına bir ilimiz daha dahil oldu. Karabük İl Sağlık Müdürlüğü'nden uyuz hastalığı nedeniyle aile hekimlerine fazla müracaat olduğu belirtildi. Ayrıca okullarda ve bazı mahallelerde halkın bilgilendirildiği ifade edilirken uyuzdan korunmanın yolları da açıklandı.

İl Sağlık Müdürlüğü duyurdu: Karabükte uyuz vakalarında artış var!

Uyuz vakaları her geçen gün artarken bu vakaların yaşandığı yerlere bir ilimiz daha eklendi. Karabük'te uyuz vakalarında ciddi artış olduğu uyarısı geldi.

İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, özellikle bazı aile hekimlerine uyuz hastalığı nedeniyle fazla müracaat olduğunun belirlendiği belirtilerek, “Bu aile hekimlerimizin görev yaptığı mahallelerde Müdürlüğümüz halk sağlığı ekipleri tarafından vatandaşlarımıza uyuz hastalığından korunma ve tedavi yolları hakkında bilgilendirme yapılmakta; okullarımızda öğrencilerimize ve öğretmenlerimize detaylı bilgi verilmektedir.

İl Sağlık Müdürlüğü duyurdu: Karabükte uyuz vakalarında artış var!

Uyuz hastalığından korunmanın ilk aşaması kişisel hijyene dikkat edilmesi ve başkalarına ait şahsi eşyaların (havlu, terlik vs) kullanılmamasıdır. Uyuz hastalığının en önemli belirtisi; parmak araları, el bileklerinin iç yüzü, koltuk altları, dirsekler ve kasıklarda şiddetli kaşıntıdır. Kişiye hekim tarafından teşhis konulduğunda aynı evde yaşayan herkes tedavi görmelidir. Giysiler, havlular ve çarşaflar en az 60 derecede yıkanıp ütülenmelidir. Yıkanamayacak eşyalar ağzı kapalı poşet içinde 3 gün bekletilmelidir. Zemin ve mobilyalar iyice temizlenmelidir. Bu ve benzeri önlemler alındığında ve hekimlerimizin verdiği ilaçlar kullanma talimatına uygun şekilde kullanıldığında tedavisi son derece kolay olan bu hastalığın yayılmaması için, toplu yaşanılan yerlerde temizlik kurallarına daha fazla dikkat edilmesi gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.

İl Sağlık Müdürlüğü duyurdu: Karabükte uyuz vakalarında artış var!

UYUZUN BELRTİLERİ NELERDİR?

Bu etkenler ciltte tüneller açar ve bu tünellerin içinde 10 -15 arası etken bulunur. Hastalığın en yaygın belirtileri, özellikle geceleri şiddetli kaşıntı ve cilt üzerindeki sivilce benzeri kabarcıklardır. Kaşıntı ve döküntülerin her biri vücudun çoğunu etkileyebilir ya da bilek, dirsek, koltuk altlığı, parmaklar, meme başı, penis, bel gibi bölgelerle sınırlı olabilir. Küçük çocuk ve bebeklerde daha çok baş, yüz, boyun, avuç içleri ve ayak tabanlarına yerleşebilir. Döküntü ayrıca küçük kabarcıkları (veziküller) ve pulları içerebilir. Bu yerleri kaşımak ciltte yara oluşmasına neden olabilir ve bazen bu yaralar bakteriler tarafından enfekte olurlar.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum