1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İlaçlara 12.10 zam kararı getirildi, bugünden itibaren hayata geçecek

İlaçlara 12.10 zam kararı getirildi, bugünden itibaren hayata geçecek

Sağlık Bakanlığı, Türkiye İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumu Fiyat Değerlendirme Komisyonu'nda alınan kararla tıbbi ilaçlara yüzde 12.10 zam getirildi. Zamlı tarife bugünden itibaren geçerli olacak.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun Değerlendirme Komisyonu'nundan yapılan açıklamada zamlı tarifeden detaylı olarak bahsedildi.

TIBBİ ÜRÜNLERİN FİYATLANDIRILMASI

Komisyondan yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Karar'ın 2'nci maddesinin ikinci fıkrası gereği 2020 yılı için beşeri tıbbi ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanılan 1 (bir) Avro değeri 3,4037 TL'den 3,8155 TL'ye artırılmıştır.

1579324151209-ilac.jpg

Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Karar'ın 2'nci maddesinin yedinci fıkrasında bahsi geçen 11,75 TL ve 6,15 TL değerleri, Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Karar'ın 2'nci maddesinin onuncu fıkrası gereği Avro değerinde yapılan değişiklik oranında artırılarak 13,17 TL ve 6,89 TL olarak güncellenmiştir.

Geçerli olacak yeni depocuya satış fiyatının, mevcut depocuya satış fiyatının eski Avro değerine bölündükten sonra yeni Avro değeri ile çarpılarak hesaplanması kararı alınmıştır.

BU ZAM İLAÇ FİRMALARI TARAFINDAN BEKLENİYORDU

Bursa Eczacılar Odası Başkanı Okan Şahin, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Yapılan zamla birlikte Türkiye’de bulunamayan ilaçların bulunabilirliği de artmış olacak. Bizim için önemli olan buydu. Bazı ilaç firmaları bu zammı bekliyordu." diye konuştu. 

bolge gundem

HABERE YORUM KAT