1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İmamoğlu paramız yok deyip şehir hastanesi yolunu yapmadı

İmamoğlu paramız yok deyip şehir hastanesi yolunu yapmadı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul şehir hastanesinin yapılması için valiliğin talebine "bütçemiz uygun değildir" diyerek olumsuz yanıt verdi.

İmamoğlu paramız yok deyip şehir hastanesi yolunu yapmadı

İstanbul'un Başakşehir ilçesinde yapımına başlanan Türkiye'nin 3. büyük, İstanbul'un ise en büyük şehir hastanesinin hizmete açılması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bağlantı yollarını yapması bekleniyor. Fakat İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yolları yapamayacağını açıkladı.

İstanbul Valiliği resmi yazıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yolların yapılmasını talep etti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na vekaleten genel sekreter yardımcısı Mehmet Murat Kalkanlı ise "Kurumumuzun içinde bulunduğu ekonomik koşullar ve 2020 bütçemiz dikkate alındığında söz konusu talebin tarafımızca yerine getirilmesi mümkün görülmemektedir " ifadelerinin yer aldığı bir ret cevabı gönderdi.

İBB Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Tevfik Göksu, “Koronavirüs ile mücadelede büyük öneme sahip 2682 yataklı Şehir Hastanesinin yolunu dahi yapmayan İBB Başkanının dün karşı çıkıp bugün sahiplendiği Yenikapı, Maltepe Meydanı ve Su ürünleri halini sanki hastane yapmış gibi lanse edip kamuoyunu kandırması tam bir samimiyetsizliktir” dedi.

CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediyesi; Türkiye'nin 3. büyük ve İstanbul'un en büyük hastanesi olarak inşa edilen İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi'nin bağlantı yollarını yapmayacağını açıkladı.

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ: BÜTÇEMİZ YOK, BAĞLANTI YOLLARINI YAPAMAYIZ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Murat Kalkanlı'nın İstanbul Valiliği'ne gönderdiği yazıda; İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, Başakşehir Şehir Hastanesi'nin bağlantı yollarıyla ilgili çalışma yapamayacağı belirtilerek, "Kurumumuzun içinde bulunduğu ekonomik koşullar ve 2020 bütçemiz dikkate alındığında söz konusu talebin tarafımızca yerine getirilmesi mümkün görülmemektedir" denildi.

İŞTE O YAZI

imamoglu-paramiz-yok-deyip-sahir-hastanesi-yolunu-yapmadi-001.jpeg

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Kalkanlı'nın, 11 Aralık 2019 tarihinde İstanbul Valiliği'ne gönderdiği yazıda şöyle deniliyor:

"İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü; 17 Ekim 2019 tarihinde Başakşehir ilçesi, 1356 ada 6 parsel sayılı taşınmaz üzerinde inşaat çalışmaları devam eden İstanbul İkitelli Entegre Sağlık Kampüsü Yapım İle Ürün ve Hizmetleri Temin Edilmesi İşi" inşaat çalışmalarının son aşamasına gelindiği, 2020 Haziran ayı itibarıyle hizmete açılmasının planlandığı belirtilmektedir.

Bahse konu hastanenin 2682 yataklı şehir hastanesi kampüsü olması sebebiyle hasta yoğunluğu ve insan sirkülasyonunun fazla olacağı öngörüldüğünden çok ciddi trafik tıkanıklıklarının olacağı, mevcutta erişim için kullanılan yolların günümüz koşullarında bile yetersiz kaldığı ve hastane hizmete açıldığı zaman hiçbir şekilde yeterli olmayacağının düşünüldüğü belirtilmektedir. Bu nedenle inşaat çalışmalarının son aşamasına gelindiğinin göz önünde bulundurularak hastane bağlantı yolları ile ilgili çalışmaların, hastanenin faaliyetine geçeceği zamana paralel bir şekilde yürütülerek yapılması ve çalışmalar hakkında taraflarına bilgi verilmesi istenmektedir.

Kurumumuzun içinde bulunduğu ekonomik koşullar ve 2020 bütçemiz dikkate alındığında söz konusu talebin tarafımızca yerine getirilmesi mümkün görülmemektedir.

Bilgilerinize arz ederim."

imamoglu-paramiz-yok-deyip-sahir-hastanesi-yolunu-yapmadi.jpeg

GÖKSU: İBB BAŞKANI, KORONAVİRÜS İLE MÜCADELEDE BÜYÜK ÖNEME SAHİP ŞEHİR HASTANESİ'NİN YOLUNU YAPAMIYOR
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki şahsi hesabından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na tepki gösterdi. Göksu, "Koronavirüs ile mücadelede büyük öneme sahip 2682 yataklı Şehir Hastanesinin yolunu dahi yapmayan İBB Başkanının dün karşı çıkıp bugün sahiplendiği Yenikapı, Maltepe Meydanı ve Su ürünleri halini sanki hastane yapmış gibi lanse edip kamuoyunu kandırması tam bir samimiyetsizliktir" ifadelerini kullandı.

BAŞAKŞEHİR DEVLET HASTANESİ'NİN 2020 HAZİRAN AYINDA AÇILMASI BEKLENİYOR
Başakşehir Şehir Hastanesi, 2 bin 682 yatak kapasitesiyle günde 32 bin 700 hastaya hizmet vermeye hazırlanıyor. 1 milyon metrekarenin üzerinde alanıyla, sadece İstanbul'un değil, tüm bölgenin sağlık ihtiyaçlarına çözüm olmayı hedefliyor. Hastanenin en önemli özellikleri arasında ise, deprem riski altında bulunan İstanbul'un ihtiyaçlarına göre inşa edilmiş olması geliyor.

Sadece inşaat sürecinde ayda yaklaşık 6 bin kişiye istihdam sağlayan hastane ayrıca, bölgedeki nitelikli istihdama da katkı sağlayacak. 4 bin 300 medikal personeli, 4 bin 50 hizmet personeli ve 810 yönetim personelini bünyesinde barındırmaya hazırlanan Başakşehir Şehir Hastanesi, yaklaşık 10 bin kişinin çalıştığı bir tesis haline gelecek.

Başakşehir Şehir Hastanesi'nin 2020 yılının Haziran ayında bitirilmesi hedefleniyor.

HABERE YORUM KAT