1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. İngiliz ajanın ölüm nedeni ortaya çıktı

İngiliz ajanın ölüm nedeni ortaya çıktı

İstanbul'daki evinin yakınlarında ölü bulunan Eski İngiliz İstihbarat Subayı James Gustaf Edward Le Mesurier'in ölümüyle ilgili emniyet güçleri yeni bilgilere ulaştı. Le Mesurier'in intiharına neden olduğu öne sürülen stresinin nedeninin, istihbarat karşılığında aldığı yüklü miktardaki finansal desteklerin karşılığını verememesi olduğu belirtildi.

İstanbul'daki evinin yakınlarında ölü bulunan Eski İngiliz İstihbarat Subayı James Gustaf Edward Le Mesurier'in ölümü Türkiye ve dünya gündemine oturmuştu.Le Mesurier'in ölümüyle ilgili emniyet güçleri yeni bilgilere ulaştı.Le Mesurier'in intiharına neden olduğu öne sürülen stresinin nedeninin, istihbarat karşılığında aldığı yüklü miktardaki finansal desteklerin karşılığını verememesi olduğu belirtildi.

Başta İngiltere ve ABD olmak üzere çok sayıda ülkeden destek alan örgütün, iş birliği içerisinde olduğu birçok ülkeye de istihbarat sattığı belirtildi. Örgütteki bazı arkadaşları tarafından, Le Mesurier’in, Suriye ve Irak’ta 500 ile bin dolar karşılığında ilk yardım görevlisi olarak örgüte kazandırdığı elemanlar aracılığıyla topladığı bilgileri iş birliği içerisinde olduğu ülkelerin istihbarat örgütlerine yüksek meblağlar üzerinden sattığı öne sürüldü.

PARALARI ZİMMETİNE GEÇİRMİŞ

Soruşturmayı yürüten istihbarat ekiplerinin tespitlerine göre; para karşılığı istihbarat ticaretinden gelen gelirlere ‘örgüte bağış’ adını veren Le Mesurier, milyon dolarlarla ifade edilen bu gelirleri bir süre sonra kendi zimmetine geçirdi.

Soruşturma makamları, ikinci ifadesinde eşinin yaşadığı stresin, olaydan birkaç saat önce arkadaşı Faruk H. ile yaptığı görüşmenin ardından daha da arttığını söyleyen Le Mesurier’in eşi Heuding Christiana Winberg’in, zimmete para geçirme iddiasından haberdar olduğu üzerinde duruyor.

DESTEĞİN KARŞILIĞINI VEREMEDİĞİ İÇİN STRES YAPMIŞ 

İstihbarat ekiplerinin, örgütteki arkadaşları ile çalışanlarından öğrendiği bilgiye göre; Le Mesurier’in yaşadığı stresin nedeninin aldığı yüklü miktardaki finansal desteklerin karşılığını verememesi. Ayrıca Le Mesurier’in, ölümünden bir hafta önce “Türkiye’de işimiz bitti ayrılıyoruz” diye mesaj bıraktığı da aynı kişiler tarafından ileri sürüldü.

ÖLÜM NEDENİ 

Yürütülen soruşturma kapsamında Adli Tıp’tan polise giden ilk bilgilerde; intihar üzerinde durulduğu, Le Mesurier’in ölüm nedeninin ise basınç sonucu oluşan Aort damarı patlaması olduğu öğrenildi.

Tedbir amaçlı olarak yurt dışı çıkış yasağı konulan Le Mesurier’in eşi Heuding Christiana Winberg’den alınan kan ve doku örneklerinde ilk incelemelerde suç unsuru bir delile rastlanamadığı polise ulaşırken, bölgeden toplanan 3 Terebayt’lık kamera görüntülerinin üzerindeki incelemenin sürdüğü belirtildi.

Ajanın havada düştüğü anların kamera görüntülerine ulaşan polisin, Winberg’in telefon ve elektronik eşyaları üzerindeki incelemesinin de tamamlandığı kaydedildi.

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT